ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: gaz ze Stanów Zjednoczonych wynegocjowany po bardzo dobrych cenach
28.04.2017r. 13:25

Gaz LNG, który przypłynie do Polski ze Stanów Zjednoczonych, jest wynegocjowany po bardzo dobrych cenach - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki dziennikarzom w piątek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).
"Gaz ze Stanów Zjednoczonych jest wynegocjowany po bardzo dobrych cenach" - powiedział Morawiecki. "Nie ma tutaj żadnych pozacenowych elementów, co jest bardzo ważne, bo w 2019 r. przystępujemy lub nie do procesu renegocjacji kontraktu, który kończy się w 2022 r." - dodał.

"Po to wybudowaliśmy terminal LNG w Świnoujściu, żeby uniezależniać się coraz bardziej od tego dyktatu cenowego, czy mówiąc wprost nawet od rosyjskiego szantażu cenowego" - podkreślał wicepremier.

Morawiecki powiedział także, że amerykański gaz jest kupowany na rynku spotowym. Jak dodał, "to nie jest jeszcze gaz, który przypłynie w wyniku kontraktu długoterminowego, ale od tego się zaczyna".
W połowie czerwca do świnoujskiego terminala LNG przypłynie gazowiec z amerykańskim LNG. To pierwsza dostawa skroplonego gazu z USA nie tylko do Polski, ale Europy Północnej. Dotąd amerykańskie LNG trafiało wyłącznie na rynki Europy Południowej m.in. Hiszpanii i Turcji.

Dziennikarze pytali także wicepremiera o gazociąg do Norwegii. "Ta sprawa jest cały czas w procesie negocjacyjnym" - odpowiedział Morawiecki. Jak dodał, można na negocjacje patrzeć z optymizmem, "chociaż oczywiście proces budowy takiego gazociągu do Norwegii to jest proces wielu ustaleń". "Negocjacji zarówno z Norwegią, jak i z Danią. Wielostronnych negocjacji, więc on na pewno jest jeszcze niezakończony, ale sądzę, że można przy naszej determinacji bardzo pozytywnie również patrzeć na ten odcinek działań gospodarczych" - wskazał Morawiecki.

Wicepremier gościł w piątek w Świnoujściu z okazji podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: RON 01.05.2017r. 11:42
Pierwsza sprzedaż zawsze jest po cenach "obiecujących" a nawet często dumpingowych, dla zachęty. Proszę bez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 03-05-2017r. 20:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: NN 04.05.2017r. 08:36
Wierzymy, bo nie mamy innego wyjścia. Wsztstko tajne!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE