ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sześciu europejskich operatorów sieci przesyłu gazu, którzy liczą na surowiec z Nord Stream 2 nie chce negocjacji KE-Rosja
27.06.2017r. 15:10

Jak poinformował BiznesAlert.pl, sześciu europejskich operatorów sieci przesyłu gazu ostrzegło Komisję Europejską, że rozmowy z Rosją na temat projektu gazociągu Nord Stream 2 mogą stworzyć wątpliwości prawne w przypadku przyszłych projektów rurociągowych a tym samym zagrożenie dla inwestycji.
W tym miesiącu Komisja zwróciła się do 28 państw członkowskich z wnioskiem o udzielenie jej mandatu do prowadzenia w ich imieniu rozmów z Rosjanami na temat podstaw prawnych dla budowy gazociągu Nord Stream 2.

Nowa magistrala ma połączyć Rosję i Niemcy oraz przesyłać dodatkowo 55 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie. Połączenie ma zostać uruchomione w 2019 roku.

Sześciu operatorów: austriacki Gas Connect, czeski NET4Gas oraz niemiecki Fluxys, ONTRAS, Gascade oraz Gasunie, stwierdziło w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean'a Claude'a Juncker'a że rozmowy z Rosjanami ,,mogą wywołać negatywne konsekwencje".

Wyrażają oni zaniepokojenie, że jeżeli Nord Stream 2 zostanie potraktowany inaczej niż pozostałe projekty infrastrukturalne może stworzyć wątpliwości prawne w przypadku realizowanych w przyszłości projektów.

W marcu wspomniani operatorzy na aukcji ubiegali się o dostęp do przepustowości gazociągu EUGAL, czyli lądowej odnogi Nord Stream 2.
W wyniku aukcji niektórzy z nich zainwestowali w sumie 3-4 mld euro w nowe aktywa w infrastrukturze gazowej.

We wspomnianym liście operatorzy stwierdzili, że opóźnienie budowy Nord Stream 2 spowoduje ,,znaczącą szkodę" dla spółek mogąc je w przyszłości zniechęcić do dalszych inwestycji.

Komisja Europejska chce zdywersyfikować dostawy gazu do UE. Jej zdaniem wspomniane połączenie może pozwolić ,,jednemu dostawcy, Rosji" wzmocnić jej pozycji na unijnym rynku gazu.

Kraje z Europy Środkowo-Wschodniej oraz państwa bałtyckie twierdzą, że Nord Stream 2 uczyniłby Unię zakładnikiem dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Z kolei zdaniem Niemiec projekt ma wymiar czysto ekonomiczny - czytamy w BiznesAlert.pl.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zbyszek 27.06.2017r. 18:49
W towarzystwie w/w 6-ciu operatorów 4-ch jest z Niemiec ( Fluxys, ONTRAS, Gascade, Gasunie ) wiadomo dlaczego (... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 28-06-2017r. 09:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE