ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OMV dopuszcza możliwość zmiany sposobu finansowania Nord Stram 2 ze względu na sankcje USA
13.09.2017r. 17:47

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, czarne chmury zaczęły się zbierać nad projektem gazociągu Nord Stream 2. Kolejny partner Gazpromu dopuszcza możliwość zmiany sposobu finansowania budowy magistrali ze względu na nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje.
- Niewykluczone, że z powodu amerykańskich sankcji europejscy partnerzy Gazpromu przy budowie gazociągu Nord Stream 2 będą musieli dokonać rewizji sposobu finansowania projektu - powiedział podczas konferencji ,,Nowe sankcje USA - możliwe konsekwencje dla niemieckiego biznesu w Rosji" prezes OMV Reiner Seele.

- Oczywiście, prawdopodobnie będziemy musieli przeanalizować sytuację z finansowaniem projektu, ale zobowiązania dotyczące realizacji projektu pozostają w mocy. Wychodzę z założenia, że części finansowania w wysokości 70 proc. nie uda się nam zrealizować. Przy czym kierownictwo projektu będzie poszukiwało innych możliwości jego finansowania - powiedział.

Nie wykluczył jednak, że w celu realizacji projektu partnerzy Gazpromu będą wykorzystywać własne środki.

Ponadto w trakcie konferencji zaapelował do Niemiec oraz Komisji Europejskiej, aby odpowiedziały na nałożone przez USA sankcje.
3 sierpnia prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, na podstawie której można ukarać każdą spółkę współpracującą z Rosjanami nie tylko w obszarze budowy, ale także modernizacji oraz utrzymania inwestycji. Oznacza to, że europejskie firmy współdziałające z rosyjskimi przedsiębiorstwami będą podlegały amerykańskim sankcjom. Dotyczy to również tych spółek, które są ich partnerami przy budowie gazociągów, takich jak Nord Stream 2.

BiznesAlert.pl przypomnina, że Engie, Shell, OMV oraz Uniper i Wintershall zgodziły się na sfinansowanie połowy kosztów wartego 9,5 mld euro projektu. Dotychczas przelały one na realizację projektu 324 mln euro. Przy czym Engie nie wykluczyła, że w przypadku nałożenia sankcji względem Nord Stream 2 może wycofać się z finansowania projektu. To z kolei zmusi Gazprom do znalezienia brakujących środków gdzie indziej.

Na początku września w rozmowie z RIA Novosti rosyjski wicepremier Arkady Dworkowicz stwierdził, że nałożone przez Waszyngton nowe ograniczenia mogą wpłynąć na zmianę modelu finansowania budowy Nord Stream 2. Zaznaczył jednak, że ma nadzieję na to, że względy ekonomiczne przeważą nad polityką.
TASS , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE