ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rzeczpospolita": Cios w Nord Stream 2
06.10.2017r. 01:19

Zwrot akcji w sprawie inwestycji Gazpromu: Bruksela chce ją zablokować zmianą dyrektywy - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
Dziennik przypomina, że po tym jak ujawniona została treść opinii przygotowanej na zlecenie Rady UE, która wskazywała, że KE nie ma żadnej podstawy prawnej do prowadzenia negocjacji w sprawie Nord Stream 2, a jednocześnie dowodziła, iż gazociąg nie tylko nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii, ale wręcz je zwiększa, wydawała się, że UE straciła możliwość zablokowania inwestycji. Co prawda Polska zapowiedział publikację w przyszłym tygodniu opinii prawnej podważającą tezy zawarte w dokumencie opracowanym na zlecenie Rady UE, to eksperci obawiali się, że może to nie wystarczyć do powstrzymania inwestycji.

Jednak jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", pod koniec listopada Komisja Europejska ma przedstawić rewizję dyrektywy gazowej, tak, aby unijne regulacje z trzeciego pakietu energetycznego w pełni obejmowały takie projekty, jak Nord Stream 2. Nowe wymogi dotyczyłyby wszystkich projektów uruchamianych od 1 stycznia 2018 r.

Według "Rz" objęcie nowej inwestycji unijnymi przepisami wymuszałoby na Gazpromie takich wymogów, które mogą uczynić tę inwestycję nieopłacalną.
Jak czytamy, projekt zmian jest teraz w konsultacjach między dyrekcjami KE. "Jeśli uzyska zielone światło od szefa Komisji Jeana-Claude'a Junckera, a potem zostanie zaakceptowany przez większość posłów Parlamentu Europejskiego i rządów państw UE, będzie to oznaczało koniec marzeń Rosji o monopolizacji dostaw gazu do Europy trasą przez Bałtyk, z ominięciem Ukrainy".

"Rzeczpospolita" zwraca też uwagę, że przeforsowanie zmian wymaga poparcia ze strony Niemiec, a tam politycy SPD, które są zwolennikami budowy nowego gazociągu, przechodzą po wyborach do opozycji. Według dziennika nowy układ sił w przyszłym rządzie Niemiec może doprowadzić do zaostrzenia stanowisko tego kraju wobec Nord Stream 2.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE