ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Novatek rozważa możliwość budowy instalacji LNG głównie w Chinach
12.10.2017r. 08:53

Jak czytamy w BiznesAlert, Novatek prowadzi rozmowy na temat budowy terminali LNG oraz towarzyszącej infrastruktury w państwach rozwijających się, co ma zapewnić gwarantowany rynek zbytu dla surowca - poinformował prezes spółki Leonid Michelson. Chodzi głównie o Chiny.
- Uważam to za słuszny pomysł. Są rynki LNG z rozwiniętą infrastrukturą, np. w Europie, gdzie istnieje duża liczba instalacji, które są wykorzystywane w 25 proc. Są też rynki rozwijające się, np. Pakistan, Indie. Rozważamy możliwość inwestycji w regazyfikację i w infrastrukturę do przesyłu gazu z terminali do odbiorców na tych rynkach, aby mieć zagwarantowany rynek zbytu dla naszej produkcji - powiedział menedżer, dodając, że prowadzonych jest wiele rozmów na ten temat.

Według Michelsona Novatek rozważa możliwość budowy instalacji LNG głównie w Chinach.

Novatek zamierza zbudować w Rosji co najmniej dwa terminale LNG. Terminal Yamal LNG o przepustowości 16,5 mln ton i wartości 27 mld dolarów ma zostać uruchomiony w 2017 roku. Do francuskiego Totala i chińskiego CNPC należy po 20 procent udziałów, a kolejne 9,9 procent znajduje się w posiadaniu Funduszu Jedwabnego Szlaku. W kwietniu 2016 roku The Export-Import Bank of China oraz China Development Bank zgodziły się dofinansować projekt kwotą 12 mld dolarów. Ponadto 150 mld rubli kredytu udzielił Fundusz Bogactwa Narodowego, a 3,6 mld euro - Sbierbank i Gazprombank (łącznie 13 mld dolarów kredytu).
- Terminale LNG w Chinach byłyby dopełnieniem łańcucha. Po pozyskaniu gazu ze złoża Gazpromu o nazwie Południowe Tambejskoje i budowie terminalu eksportowego na Jamale, następnym krokiem mogą być gazoporty do odbioru surowca w Chinach. To pokazuje, gdzie jest priorytetowy rynek zbytu Novateku - mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Chiny są jednym z największych konsumentów gazu na świecie. Przy czym udział paliwa w miksie energetycznym Państwa Środka wynosi obecnie 6 procent. Celem Pekinu jest, aby do 2020 roku wzrósł on do 8,3-10 procent. Zwiększenie udziału gazu w chińskiej energetyce o 1 procent oznacza wzrost dostaw na ten rynek o kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych rocznie. Takiego wolumenu Chińczycy nie będą w stanie zapewnić poprzez zwiększenie wydobycia własnego. Konieczny będzie import np. z Rosji.

Zgodnie ze wskaźnikami zawartymi w planie rozwoju sektora gazowego w Chinach na koniec dwunastego planu pięcioletniego, czyli do końca 2020 roku, całkowity wolumen dostaw gazu na chiński rynek (wydobycie własne i import) może wzrosnąć do 360 mld m sześc. rocznie, moc elektrowni gazowych ma wynosić 110 GW (udział w łącznej generacji energii - 5 procent), długość sieci przesyłu gazu ma mieć 104 tys. km, a robocza pojemność podziemnych magazynów powinna wzrosnąć do 14,8 mld m sześc. - czytamy w BiznesAlert.pl.
Oilcapital.ru , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE