ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inwestycje w infrastrukturę gazową umożliwią stworzenie hubu gazowego w Polsce
12.10.2017r. 15:53

Baltic Pipe i powiększony terminal LNG w Świnoujściu będą podstawą do stworzenia w Polsce hubu gazowego dla Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciel Gaz-Systemu ocenia, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że Baltic Pipe powstanie w 2022 r. Gdyby się jednak nie udało, ma plan "B".
"Harmonogram projektu Baltic Pipe wskazuje, że inwestycja powinna być gotowa w październiku 2022 r. Prawdopodobieństwo utrzymania tej daty jest bardzo wysokie" - powiedział Sławomir Sieradzki, zastępca pionu rozwoju w Gaz-Systemie, podczas Kongresu Nowego Przemysłu.

"Pracujemy nad procedurami środowiskowymi, prowadzimy badania geofizyczne na Bałtyku. Chcemy do marca-kwietnia 2020 r. uzyskać wymagane pozwolenia. Gdyby tak się stało, byłoby pewne, że termin 2022 r. jako data ukończenia inwestycji zostanie dotrzymany" - dodał.

Jednocześnie Gaz-System zdecydował o rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu do 7,5 mld m sześc. z obecnych 5 mld m sześc.

"To będzie kosztować sto kilkadziesiąt milionów złotych. Ta inwestycja ma być gotowa w 2021-2022 roku" - powiedział Sieradzki.

Dodał, że jest duże prawdopodobieństwo, że do 2022 roku Gaz-System zdąży z realizacją obu projektów.

Spółka pracuje jednocześnie nad scenariuszem, który zrealizuje w razie opóźnienia.

"Nie jesteśmy szaleńcami. Mamy plan 'B'. (...) Jeśli w 2020 r. okaże się, że projekt jest opóźniony, będziemy wiedzieli co robić" - powiedział Sieradzki.

Poinformował, że projekt Baltic Pipe jest realizowany po raz kolejny - wcześniej kilka razy był zarzucany.

"Partnerzy mają z nami tego typu doświadczenia" - powiedział. Dodał, że Polsce zależy, by dać przekaz, że chce zrealizować tę inwestycję. Dlatego plan B nie jest komunikowany.

W 2022 roku, jeśli powiększony zostanie terminal i powstanie Baltic Pipe, Polska będzie mogła sprowadzać z tych źródeł 17,5 mld m sześc. gazu. Tymczasem roczna konsumpcja gazu w Polsce wynosi 16 mld m sześc.

Gaz-System buduje jednocześnie przy terminalu w Świnoujściu drugie nabrzeże, umożliwiające przeładunek LNG na mniejsze jednostki, bunkrowanie statków i przeładunki LNG na kolej. Zakończenie rozbudowy o drugie nabrzeże planowane jest w 2021 r.

Wraz z Lotosem realizuje także projekt terminala LNG małej skali do odbioru LNG przez gdańską rafinerię na własne potrzeby.

"Patrzymy na możliwość zbudowania statku do przewozu LNG, bunkierki. Bunkierka może być elementem infrastruktury użyczanym innym" - powiedział Sieradzki.

"Rozpatrujemy także projekt budowy elektrowni kogeneracyjnej przy terminalu, ale jeśli będzie zbudowana, to w późniejszym okresie" - dodał.

Gaz-System rozbudowuje też sieć przesyłową w kraju tak, by była w stanie transportować gaz także z północy na południe, a nie jak dotychczas wyłącznie ze wschodu na zachód.

INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ UMOŻLIWIĄ STWORZENIE HUBU GAZOWEGO

"W Polsce od lat mówi się o hubie gazowym. W najważniejszym dokumencie rządowym - Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - hub gazowy jest opisany jako cel strategiczny. Także jest to już element nie tylko dyskusji, ale strategii Polski wobec gazu ziemnego" - powiedział Marcin Sienkiewicz, dyrektor ds. projektu hubu gazowego w Towarowej Giełdzie Energii.

Jego zdaniem to realny plan.

"Stworzenie hubu gazowego w Polsce jest możliwe. (...) Jeśli projekt Bramy Północnej zostanie ukończony, będziemy najlepiej zdywersyfikowanym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Będą stworzone trwałe fundamenty dla rozwoju rynku gazu" - ocenia.

"Połączenie dwóch elementów - rozbudowy infrastruktury przesyłowej i ulepszanie infrastruktury handlowej - umożliwi stworzenie w Polsce w pewnej perspektywie hubu gazowego" - dodaje.
Zwraca uwagę, że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest jeszcze pod tym względem zagospodarowana.

Sienkiewicz poinformował, że trzeba się spieszyć, by uprzedzić działania innych krajów, które liczą na powstanie hubów gazowych u siebie.

"Są konkurencyjne projekty - projekt hubu gazowego w Warnie w Bułgarii, na linii South Stream, w oparciu o gaz rosyjski. Jest też projekt stworzenia hubu gazowego na Ukrainie; ma on poparcie tamtejszego rządu. Miałby być zlokalizowany w zachodniej części Ukrainy. Mamy już hub w Austrii obsługujący rynek czeski" - wymienia.

"Stoimy przed szansą zmiany obecnej sytuacji. Naszą ambicją jest być giełdą regionalną, by w Polsce kształtowała się cena referencyjna na gaz w regionie. Nie osiągniemy tego z miesiąca na miesiąc. Trzeba jednak myśleć dalekosiężnie" - poinformował.

DLA KLIENTA ZASADNICZĄ KWESTIĄ JEST CENA GAZU

Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, ocenia, że realizacja wspomnianych projektów przełoży się na spadek cen gazu.

"Dywersyfikacja rynku gazu przełoży się na lepsze ceny. A lepsze ceny to poprawa konkurencyjności polskich przedsiębiorstw" - poinformował.

Jednak Piotr Kasprzak, członek zarządu ds. operacyjnych Hermes Energy Group, obawia się o ponowną monopolizację rynku gazu.

"Wierzę, że Brama Północna powstanie i że za 5 lat Polska będzie mogła sprowadzać gaz z szelfu norweskiego. Pytanie, ile to będzie kosztowało i kto za to zapłaci. Na jakich zasadach będziemy bukować przepustowość Baltic Pipe" - powiedział.

"Terminal LNG jest zabukowany przez PGNiG. Do tego dochodzi ustawa o magazynowaniu gazu. Jeśli mamy podmiot dominujący, monopolistę, oznacza to pobieranie renty monopolowej i podwyższanie cen produktu, a przynajmniej ich nieobniżanie" - dodał.

Uważa on, że w rezultacie wprowadzenia usługi magazynowej ceny błękitnego paliwa w Polsce wzrosną.

"Najwięksi dostawcy gazu w Polsce będą podnosić ceny" - powiedział.

Sławomir Sieradzki z Gaz-Systemu, pytany o cenę za przesył po zakończeniu dużych projektów infrastrukturalnych, powiedział, że jeśli Polska będzie hubem gazowym i będzie przez nią przepływać więcej błękitnego paliwa, cena za przesył "może spaść".

Paweł Grzejszczak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, również pozytywnie ocenia prowadzone inwestycje w rozbudowę infrastruktury.

Pytany o zmiany na rynku gazu i stojące przed nim wyzwania, poinformował, że "mamy do czynienia ze zmierzchem kontraktów długoterminowych".

"Obserwujemy to zarówno w przypadku gazu transportowanego rurociągami, jak i LNG" - powiedział.

Jego zdaniem możliwe są kontrakty średnioterminowe, "może nieco dłuższe".

"Ale długoterminowych prawdopodobnie nie będzie" - ocenia.

Grzejszczak zwrócił uwagę, że terminal w Świnoujściu jest praktycznie zarezerwowany przez PGNiG na długi okres. "Czy będzie tu miejsce dla innych firm?" - pyta.

Jako pewną niewiadomą wskazuje też na sytuację po roku 2023, gdy zniesiony zostanie obowiązek taryfowania dla odbiorców indywidualnych.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: algaz 12.10.2017r. 17:31
Nawet jak dojdziemy do 20 - 22 mld m3 konsumpcji rocznej, to o jakim hubie marzymy:wirtualnym;fizycznym?Hub to nie TGE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 16.10.2017r. 10:53
chodzi o hub koncepcyjny...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE