ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łapiński: instalacja zgazowania węgla będzie opłacalna
19.10.2017r. 06:03

Inwestycja instalacji zgazowania węgla, która ma być realizowana wspólnie przez Tauron i Grupę Azoty jest opłacalna, co potwierdzają wstępne analizy przeprowadzone na etapie pre-FEED - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceprezes Azotów Paweł Łapiński.
Paweł Łapiński poinformował również, że na potrzeby projektu zakupiona zostanie licencja na technologie, zgodnie z którymi już funkcjonują instalacje zgazowania węgla na świecie. Przypomniał również, że produktem zgazowania węgla, którym zainteresowana jest Grupa Azoty, nie jest energia, ale amoniak lub metanol.

Obecnie projekt jest analizowany i w przypadku uzyskania zgód korporacyjnych, Grupa przejdzie do fazy FEED. Na tym etapie kupuje się już technologie i przeprowadza dużo dokładniejsze analizy parametrów ekonomicznych projektu, konsekwencją czego jest znaczny wzrost kosztów, które w fazie FEED osiągną już poziom dziesiątek milionów złotych. Kontynuacja projektu będzie uzależniona od decyzji zarządu i rady nadzorczej.

Paweł Łapiński zwrócił też uwagę, że zapotrzebowanie na wybraną technologię jest tak duże, iż konieczne będą negocjacje z producentem terminu dostawy komponentów instalacji. - Jeśli budowa miałaby trwać zbyt długo, to okres eksploatacji całej instalacji, szacowany na 15-20 lat, będzie wykraczał poza ramy, w których jesteśmy w stanie prognozować, co wydarzy się na rynku. Ryzyko stanie się zbyt duże. To normalne zasady przygotowania tak poważnych inwestycji - powiedział w rozmowie z "DGP" wiceprezes Grupy Azoty.
Budowa instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych ma być realizowana wspólnie przez Tauron i Grupę Azoty. List intencyjny w tej sprawie spółki podpisały 20 kwietnia br.

Azoty rozważają częściowe zastąpienie gazu ziemnego gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Tauron chce wykorzystać węgiel w ramach tzw. czystych technologii węglowych.

Grupa Azoty chce także wejść w nowy segment wytwarzania produktów, które dotychczas w całości były importowane (metanol) lub produkowane na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Stach44 19.10.2017r. 08:18
Tylko życzyć powodzenia. To ten zakład, który POprzednicy mieli sprzedać naszym wschodnim sąsiadom! Teraz będzie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 19-10-2017r. 12:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 19.10.2017r. 18:21
wszystko chcą na siłę wypchać bo przecież projekty kosztowały, podobnie jest ze wszystkimi innymi projektami w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE