ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wspólnota Energetyczna chwali i ostrzega Ukrainę
14.11.2017r. 06:57

Wspólnota Energetyczna ocenia dobrze postępy zmian w sektorze gazowym na Ukrainie, ale ostrzega przed papierową reformą w postaci ruchów pozorowanych w kierunku stworzenia niezależnego operatora gazociągów - czytamy w BiznesAlert.pl.
Wspólnota Energetyczna chwali stworzenie w Ukrtransgazie komórki biznesowej, która w późniejszym czasie trafi do Magistralnych Gazoprowodów Ukrainy (MGU), czyli planowanego operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie. To kolejny krok do wdrożenia rozdziału właścicielskiego na mocy regulacji europejskich, które Ukraińcy wdrażają w ramach członkostwa we Wspólnocie.

Sekretarz Wspólnoty Energetycznej Janez Kopac pochwalił ten ruch podczas prezentacji dorocznego raportu o implementacji reform na Ukrainie w dniu 9 listopada. Przypomniał, że zachęcał do rozdziału właścicielskiego jeszcze rok temu. Ukraina posiada największy system gazociągów przesyłowych w Europie i magazyny o pojemności 31 mld m sześc. Stabilność tego systemu jest warunkiem inwestycji firm zachodnich w jego modernizację, a co za tym idzie, możliwość dalszej utylizacji pomimo ryzyka porzucenia dostaw ukraińskim szlakiem przez Rosję.
- Ukraina zdecydowała się stworzyć nowe ciało prawne w ramach Ukrtransgazu ze względu na roszczenia wobec niego ze strony Firtasza (oligarcha gazowy posądzany o relacje z Rosją - przyp. red.), Kołomojskiego (inny oligarcha) i innych, a nigdy nie wiadomo jakie będzie dziedzictwo prawne - przyznał urzędnik. Ocenił, że uprawnienia nowej komórki będzie można łatwo przenieść do MGU, kiedy zapadnie taka decyzja. Zastrzegł jednak, że nie może to być substytut rozdziału właścicielskiego.

Kopac przyznał, że chociaż Ukraina skutecznie przyjęła unijne regulacje w sektorze gazowym, to pozostaje problem z ich implementacją. Pochwalił liberalizację handlu gazem w sektorze gospodarstw domowych oraz plan uwolnienia handlu gazem spółki Ukrgazwydobywania - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE