ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Puls Biznesu": San Leon jako ostatni zgasił światło w łupkach
01.12.2017r. 01:01

Niegdyś jeden z największych entuzjastów poszukiwania w Polsce gazu łupkowego zwrócił państwu dwie ostatnie koncesje - informuje piątkowy "Puls Biznesu", odnosząc się do spółki San Leon.
Jak podaje gazeta, w środę 29 listopada San Leon zwrócił Ministerstwu Środowiska dwie ostatnie koncesje łupkowe z polskiego portfolio - Szczawno oraz Gdańsk W., gdzie jest odwiert Lewino. Według "PB" San Leon mógł na nich pracować aż do 2020 r., ale nie znalazł partnera zainteresowanego takim projektem.

"Czas łupków Polsce się skończył" - ocenia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.

- W USA dopiero trzysetny odwiert, wykonany na złożu Barnett, okazał się komercyjny. Potem ich liczba poszła w tysiące. Szkoda, że Polsce nie udało się przyciągnąć większych kwot, które przełożyłyby się na większą liczbę wierceń i o wiele większą wiedzę geologiczną. Polska nie była przygotowana na tak nagły przypływ inwestorów z całego świata. Zbyt wcześnie chciano podzielić skórę na niedźwiedziu - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.
Gazeta zwraca uwagę, że na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska znajduje się lista 20 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, ale wymienieni na niej inwestorzy, wśród których jest PGNiG, Orlen, Lotos, jak również prywatny Shale Tech, szukają na nich gazu konwencjonalnego, ropy lub nie prowadzą żadnych prac.

Z danych nieistniejącej już Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego wynika, że od 2010 r. wykonano w Polsce ok. 70 odwiertów na złożach gazu łupkowego i zaledwie 25 zabiegów szczelinowania.Z szacunków Organizacja wynika, że na wiercenia firmy wydały ponad 3 mld zł, a na badania sejsmiczne blisko 400 mln zł.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Andre 01.12.2017r. 09:15
Polska dla Polaków spowodowało, że traktowaliśmy obce firmy jaka złodziei! Chcieliśmy ich tak pilnować by nic nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lew 03.12.2017r. 23:31
A kiedy światło w łupkach zgasi PGNiG ? Pora ku temu jest już najwyższa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE