ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG wnioskuje o utrzymanie w I kw. '18 taryfy dla gospodarstw domowych z '17
05.12.2017r. 21:31

5 grudnia PGNiG Obrót Detaliczny złożył do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o utrzymanie od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowych cen za gaz oraz stawek opłat abonamentowych - podał PGNiG w komunikacie.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem, w przypadku jego pozytywnego rozpatrzenia oraz akceptacji przez Prezesa URE, taryfa PGNiG Obrót Detaliczny utrzymująca dotychczasowe stawki będzie obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 marca 2018 roku. Nowa taryfa będzie stosowana jedynie wobec odbiorców w gospodarstwach domowych.

W marcu 2017 r. URE zatwierdził taryfy dla PGNiG. W detalu ceny gazu wzrosły o 1,6 proc., stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa obowiązuje do końca tego roku.

W przypadku zaakceptowania taryfy przez Prezesa URE, zgodnie ze złożonym 5 grudnia wnioskiem do URE, cena gazu dla blisko 6,5 mln gospodarstw domowych będących klientami PGNIG Obrót Detaliczny - odbiorców korzystających na co dzień z błękitnego paliwa do przygotowania posiłków, ogrzewania wody i domów - nie zmieni się. Spółka wnioskuje, aby taryfa utrzymująca dotychczasowe ceny i stawki opłat obowiązywała w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 r.

W I półroczu 2017 roku w porównaniu do I półrocza 2016 roku, ceny gazu dla gospodarstw domowych będących klientami PGNiG Obrót Detaliczny spadły średnio o 7,7 proc. (licząc wraz z abonamentem). Po uwzględnieniu opłat za dystrybucję gazu (transport gazu gazociągami przez inne podmioty) - które w analogicznym okresie nie uległy zmianie - rachunki za gaz dla gospodarstw domowych, jakie faktycznie płacą Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, spadły średnio o 4,1 proc. Oznacza to, że wskazani odbiorcy korzystający z gazu do przygotowania posiłków i podgrzewania wody średnio zaoszczędzili w 2017 r. w porównaniu do 2016 r. ok. 56 zł, a odbiorcy ogrzewający domy jednorodzinne około 164 zł.
PGNiG Obrót Detaliczny zwraca uwagę, że stale proponuje obecnym i przyszłym Klientom specjalne promocyjne pakiety, dzięki którym przykładowo można liczyć na oszczędności odpowiadające równowartości nawet dwunastomiesięcznego abonamentu (Oferta "Do roku bez abonamentu"), czy też gwarancję stałej ceny energii elektrycznej przez rok w ramach oferty łączonej "Pakiet PiG Prąd i Gaz ".

- Naszym priorytetem jest proponowanie kompleksowej oferty i długoterminowych zachęt dla wszystkich klientów. Stąd poza wnioskiem taryfowym o utrzymanie cen gazu na niezmienionym poziomie, koncentrujemy się także na promowaniu wśród klientów dodatkowych korzyści, takich jak np. gwarancja stałej ceny energii elektrycznej w ofercie łączonej z gazem, czy oszczędności w wysokości równowartości abonamentu dla kupujących gaz. Warto podkreślić, iż w ostatnich trzech latach ceny gazu wysokometanowego oferowanego gospodarstwom domowym przez PGNiG spadły o ponad jedną piątą - powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Perspektywy dla światowych rynków ropy i gazu są krótkoterminowo niejednoznaczne - w związku z przedłużonymi porozumieniami o ograniczeniu wydobycia światowych producentów ropy naftowej (OPEC i Rosja). Jednak dzięki aktywnym działaniom PGNiG na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, skutkującym nadchodzącymi dostawami LNG na warunkach rynkowych m.in. z Kataru i USA - na podstawie kontraktów podpisanych w 2017 r. - można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać stabilnej sytuacji na rynku gazu w Polsce w najbliższych miesiącach - powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE