ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukrania powołała swojego OSP gazu
06.12.2017r. 09:41

Ukraina zrobiła pierwszy krok w kierunku unbundlingu swojego sektora gazowego. Naftogaz powołał spółkę zależną, która ma zarządzać należącą do niego siecią gazociągów - czytamy w BiznesAlert.pl.
W ramach reorganizacji Naftogaz zakończył pierwszy etap wyodrębnienia osobnego operatora sieci przesyłu gazu (GTS). - Zakończono pierwszy etap wydzielania funkcji operatora GTS. Została powołana spółka Operator Systemu Przesyłowego Ukrainy (OGTSU), która rozpoczęła pracę w ramach struktur Ukrtrasngazu - czytamy w komunikacie Ukrtransgazu.

Według przedstawicieli spółki, OGTSU jest pełnowartościowym i jedynym centrum podejmowania decyzji dotyczących zarządzania ukraińską siecią przesyłu gazu. Jak podkreśla Ukrtransgaz stanowi to konieczne i wystarczające warunki dla zapewniania przesyłu paliwa na terytorium Ukrainy oraz dalszej certyfikacji operatora GTS, zgodnie z europejskimi normami.

- W trakcie pierwszego miesiąca autonomicznej pracy OGTSU stworzył procesy efektywnego zarządzania GTS i zapewnienia nieprzerwanego przesyłu gazu do europejskich oraz ukraińskich odbiorców. Stało się to możliwe dzięki wspólnym staraniom specjalistów Uktransgazu, Naftogazu oraz spółki konsultingowej PwC - powiedział dyrektor Operatora Systemu Przesyłowego Ukrainy, Mirosław Chimko.

Przypomnijmy, że OGTSU został powołany w październiku 2017 roku. Był to efekt uzgodnionego przez Naftogaz oraz Sekretariat Wspólnoty Energetycznej planu reorganizacji Ukrtransgazu. Kolejnym etapem w procesie unbundlingu powinno stać się wydzielenie OGTSU jako osobnego podmiotu prawnego, który byłby wyłączony spod zarządzania Naftogazu. Zgodnie z postanowieniem ukraińskiego rządu, realizacja tego etapu będzie możliwa dopiero po rozstrzygnięciu arbitrażu w Sztokholmie, w sprawie kontraktu tranzytowego, które zaplanowano na luty 2018 roku.
Równolegle prowadzony jest proces unbundlingu operatora ukraińskiej GTS; Będzie realizowany transfer zoptymalizowanych procesów i środków związanych z eksploatacją i wsparciem technicznym obiektów systemu przesyłowego z regionalnych oddziałów Ukrtransgazu.

Zgodnie z danymi operacyjnymi OGTSU, w listopadzie 2017 roku, przez ukraińską GTS przesłano tranzytem do europejskich odbiorców 8,1 mld m3 gazu. Z kolei import z Europy wyniósł wyniósł 1,3 mld m sześc.

Zgodnie z przyjętą w 2015 roku ustawą o rynku gazu na Ukrainie, prowadzony jest proces restrukturyzacji Naftogazu, polegający na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Podział Naftogazu jest jednym z warunków udzielania kolejnych transz kredytów przez wspomniany Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE