ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA zmniejszają emisję CO2 dzięki rewolucji łupkowej
07.12.2017r. 10:31

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, największe źródło emisji dwutlenku węgla w USA od lat '70 aż do dzisiaj stanowiły elektrownie. Pierwszy raz od czterdziestu lat nie stanowią one największego źródła zanieczyszczeń gazami cieplarnianymi w Stanach Zjednoczonych.
Zmiana ta nie nastąpiła jednak przez zwiększenie emisji związanej z transportem. W rzeczywistości od 2000 roku USA odnotowują najmniejszy przyrost zanieczyszczeń związanych z tą dziedziną (U.S. Energy Information Administration). Prawdziwa zmiana nastąpiła bowiem dzięki oczyszczeniu sieci elektrycznej.

Analizy Bloomberga wskazują również na odwracanie się tendencji panującej od 1978 roku, kiedy produkcja energii elektrycznej zaczęła stanowić główne źródło zanieczyszczeń. Aktualne prognozy wskazują również na powiększanie się różnic w emisji CO2 na niekorzyść tej, która wynika z transportu.

Jedną z przyczyn tego zjawiska jest zmiana głównego surowca energetycznego. Przejście z węgla na gaz ziemny, w ostatniej dekadzie przyczyniło się do zdecydowanego spadku emisji. Aktualnie ten trend utrzymuje się, co przejawia się w 60% wzroście zużycia gazu ziemnego do produkcji energii.
Warto odnotować pozytywny wpływ takiego działania nie tylko na globalne zmiany klimatu, ale również na poprawę stanu zdrowia i zmniejszenie ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych.

W cieniu kwestii zanieczyszczeń rozgrywa się również istotna dla transportu gra o rewolucję na rynku samochodowym. Wzrastające inwestycje w elektryczne samochody, a także spadające ceny akumulatorów, mają przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności owych pojazdów na rynku, na którym wciąż dominują samochody napędzane benzyną i olejem napędowym.

Jak wskazują analizy Bloomberga, zwiększenie udziału samochodów elektrycznych na naszych drogach, doprowadzi w końcu do jednoczesnego obniżenia emisji, a także zrównania się skali obydwu jej źródeł - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bloomberg , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE