ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec Polska nie ma żadnych korzyści
20.12.2017r. 09:10

Z tranzytu gazu rosyjskiego do Niemiec gazociągiem jamalskim Polska nie ma żadnych korzyści, ale rząd będzie starał się to zmienić - mówi w wywiadzie dla tygodnika Gazeta Polska pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Naimski pytany, czy możliwe było wynegocjowanie przez ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka korzystniejszych warunków dostaw gazu do Polski gazociągiem jamalskim, stwierdził, że pakiet porozumień negocjowanych w latach 2009-2010 jest dla Polski bardzo niekorzystny.

"Rząd Tuska i Pawlaka zrezygnował z realnych pieniędzy, które należały się Polsce i spółce EuRoPol GAZ (...). Zrzeczenie się dochodów za przesył oraz anulowanie długów rosyjskich wobec spółki EuRoPol GAZ oznaczało wprost pozbawienie nas tych pieniędzy. Ponadto w umowie znalazł się zapis ograniczający roczne dochody spółki EuRoPol GAZ do 21 mln zł, co oznacza, że Rosjanie za darmo transportują przez Polskę na Zachód 30 mld metrów sześc. gazu. Jest to kuriozalne. Trudno w to po prostu uwierzyć" - powiedział Naimski.

Jego zdaniem Polska nie ma z tranzytu gazu rosyjskiego żadnych korzyści, ale obecny rząd będzie próbował "w miarę możliwości" to zmienić. Zapewnił, że wygaśnięcie w 2022 r. długoterminowego kontraktu PGNiG z Gazpromem nie musi oznaczać, że przez polski odcinek gazociągu jamalskiego przestanie płynąć gaz rosyjski dla odbiorców Niemczech.

"Tyle że chcemy, aby przesył opierał się na rynkowych zasadach" - zaznaczył.

Naimski nie chciał mówić o osobistej odpowiedzialności Waldemara Pawlaka za doprowadzenie do podpisania niekorzystnego dla Polski kontraktu, niemniej - według niego - "wszystko wskazuje na to", że właśnie Pawlak był autorem "najgorszego pomysłu, który się wtedy pojawił: przedłużenia kontraktu na kolejne 15 lat, tj. do 2037 r."

"Oznaczałoby to kontynuację wieloletniego uzależnienia Polski od rosyjskich dostaw gazu. Na szczęście udało się tego uniknąć" - zauważył.
Minister mówił także o wpływie na bezpieczeństwo energetyczne Polski wybudowania gazociągu Baltic Pipe. "Dzięki Baltic Pipe będziemy mogli dostarczyć do Polski do 10 mld m sześc. gazu. W połączeniu z rozbudowanym gazoportem w Świnoujściu da to około 16-18 mld m sześc. rocznie" - poinformował.

Wskazał, że nie tylko zaspokoi to w pełni potrzeby Polski, ale "umożliwi też zakupy gazu z północy naszym sąsiadom". Warunkiem powodzenia - jego zdaniem - są połączenia z gazociągami znajdującymi się w sąsiednich krajach. "Plany takich inwestycji już istnieją i mają być realizowane w tym samym czasie co Baltic Pipe. Budujemy połączenia z Litwą i Słowacją. Jest uzgodniony harmonogram takiego połączenia z Czechami. Zaprojektowaliśmy także połączenie z Ukrainą" - wyjaśnił.

Zauważył, że obecnie PGNiG sprzedaje odbiorcom na Ukrainie ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie, tymczasem "chcielibyśmy, aby ta ilość była trzy lub nawet czterokrotnie większa".

Naimski zapowiedział podjęcie przez PERN ważnej inwestycji - budowy za ok. 1 mld zł drugiej nitki ropociągu Pomorskiego łączącego gdański Naftoport z Płockiem, co ma w zasadniczy sposób zwiększyć bezpieczeństwo dostaw ropy do rafinerii PKN Orlen. "Budowa potrwa - rzecz jasna - dłużej niż rok" - zastrzegł minister.

Zwrócił uwagę, że Gaz-System ma rozpisane inwestycje na 14 mld zł w najbliższych latach. Obejmą one zarówno Baltic Pipe, jak i cały system przesyłowy w Polsce.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: młody 20.12.2017r. 09:31
Którzy"polacy" doprowadzili do takiego stanu - czy tylko Pawlak?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bejbe 20.12.2017r. 12:12
Zaraz zaraz. Rosjanie nie przepłacają za tranzyt przez Polskę (bo płacą mało), ale wolą jednak droższym Nord... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dudek? 20.12.2017r. 13:01
Kto tam odpowiadał za strategię PGNIG za czasów i Pola i Pawlaka?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: warto pomysleć 20.12.2017r. 20:51
Wypowiedź Naimskiego odnośnie przyszłych zmian warunków tranzytu gazu do Niemiec (na niekorzyść europejskich... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE