ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naftohaz wygrał z Gazpromem w Sztokholmie
22.12.2017r. 18:53

Ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz wygrał spór z rosyjskim Gazpromem w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie - poinformowała spółka w piątek. Jest to historyczne zwycięstwo - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
"Sąd arbitrażowy w pełni odrzucił roszczenia Gazpromu dotyczące zasady +take or pay+ (oznacza ona konieczność zapłaty za gaz nawet bez odbioru surowca - PAP) na sumę 56 mld dolarów za okres 2009-2017" - przekazał Naftohaz na Facebooku.

Ukraiński koncern uzyskał ponadto decyzję o dziesięciokrotnym zmniejszeniu przyszłych, obowiązkowych dostaw gazu z Rosji i decyzję w sprawie jego ceny w 2014 roku. "Cena gazu, zakupionego przez Naftohaz w drugim kwartale 2014 roku, została obniżona o 27 procent, z 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych do 352 dolarów" - poinformowano.

Sąd w Sztokholmie uznał także za nieważne zapisy w kontrakcie gazowym między Ukrainą i Rosją i nakazał przystosować je do standardów rynkowych. Naftohaz ocenił, że dzięki tym decyzjom Ukraina zyskała 75 mld dolarów.

Są postanowił również, że Naftohaz nie musi płacić Gazpromowi za surowiec, dostarczany na obszary na wschodzie kraju opanowane przez separatystów prorosyjskich w tzw. wydzielonych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego. "Jeśli Gazprom dostarczał ten gaz separatystom, to niech oni za niego płacą" - podkreślono w komunikacie.

"Jest to historyczne zwycięstwo. Ukraina zerwała się z gazowego haczyka i uzyskała prawdziwą niezależność energetyczną" - oświadczył na wieść o sukcesie Poroszenko.
"Zwycięstwo Naftohazu w arbitrażu sztokholmskim to nie nokaut, lecz trzy nokauty" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

Z kolei Gazprom poinformował, że sąd w Sztokholmie zobowiązał Naftohaz do wypłacenia rosyjskiemu koncernowi 2 mld dolarów zadłużenia za dostawy gazu i zobowiązał ukraińską spółkę do odbierania od nowego roku 5 mld metrów sześciennych tego surowca rocznie.

Gazprom, którego komunikat cytują ukraińskie media, oświadczył także, iż sąd odmówił Naftohazowi zmiany cen gazu, nabytego w okresie od maja 2011 do kwietnia 2014 roku oraz że uznał za obowiązującą zasadę "take or pay" do końca okresu obowiązywania kontraktu.

W połowie 2014 roku Naftohaz złożył w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie pozew w sprawie ustalenia sprawiedliwej ceny gazu dostarczanego Ukrainie przez Rosję. W odpowiedzi Gazprom złożył pozew przeciwko ukraińskiemu koncernowi, dotyczący zadłużenia za dostarczony surowiec. Sztokholmski sąd połączył obie skargi w jedną sprawę.

Łączne roszczenia Gazpromu wobec Naftohazu przekraczały 47 mld USD. Większość tej sumy - 34,5 mld USD - związana była właśnie z warunkiem "take or pay".

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: daleki mazowszanin 23.12.2017r. 09:29
Tą marną resztkę czyli parę mld dolarów i tak nie zapłacą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ubu Król 24.12.2017r. 07:24
No i jest konkretny powód do wojny - gupie te Ukry jak but
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lew 26.12.2017r. 17:02
Brawa dla Naftohazu !!! Ciekawe kiedy ( i czy ? ) PGNiG wygra spór z Gazpromem ???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE