ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika Wrocławska
XXI Konferencja GAZTERM: "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze"

Kiedy: 7 - 9 maj 2018
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel AmberBaltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W latach 2014-2015 władze Ukrainy rozważały wysadzenie gazociągu służącego do przysyłania surowca do do Europy
05.01.2018r. 13:51

Na antenie telewizji ZIK Jurij Grymczak, wiceminister ds. Tymczasowych Terytoriów Okupowanych i Osób Wewnętrznie Przesiedlonych, poinformował, że w latach 2014-2015 ukraińskie władze planowały wysadzenie rosyjskiego gazociągu znajdującego się na terenie kraju, a służącego do przysyłania gazu do do Europy. Istnienie tej magistrali stanowi poważny argument przeciwko rozwinięciu działań wojennych na pełną skalę - czytamy w BiznesAlert.pl.
"2014-2015 rok. Myślisz, że w nie było planów, aby wysadzić system gazociągów z naszej strony? Mówię ci o planach państwowych. (...) Do tej pory jednym z powodów, dla których nie prowadzimy wojny na pełną skalę, jest to, że mamy gazociągi na naszym terytorium"- podsumował Grymczak.

Jednak jego zdaniem zdrowy rozsądek przeważył w rozmowach na szczeblu rządowym. Gwałtowne zakończenie tranzytu rosyjskiego gazu do krajów UE z winy Ukrainy przysporzyłoby jej nie tylko niepotrzebnych problemów politycznych. Co roku Gazprom płaci do budżetu naszego wschodniego sąsiada ponad 3 mld dol. opłat tranzytowych. Dla gospodarki Ukrainy jest to ogromny zastrzyk gotówki wspierający jej rozwój.Grymczak podkreślił również w wywiadzie, że Rosja stara się rozszerzyć sieć swoich gazociągów tak aby w przyszłości móc wykluczyć Ukrainę jako kraj tranzytowy dla swojego surowca. Zdaniem wiceministra wszystkie te działania okażą się nieskuteczne i nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Dotyczy to zwłaszcza budowanej na południu Europy infrastruktury Turkish Stream.
W listopadzie 2015 r. Ukraina przestała kupować zakontraktowany rosyjski gaz. Stało się to powodem bardzo gwałtownych napięć na linii Kijów - Moskwa. Strona rosyjska oskarżała Ukrainę o możliwość dokonywania kradzieży paliwa przeznaczonego dla klientów w UE. Kijów dla odmiany wszczął alarm, że Gazprom utrzymuje zbyt niskie ciśnienie w sieci, aby przesyłanie błękitnego surowca było bezpieczne. W rozwiązanie tego konfliktu włączyła się Komisja Europejska żywotnie zainteresowana utrzymaniem bezpieczeństwa energetycznego na Starym Kontynencie.

W efekcie tych wszystkich wydarzeń Ukraina osiągnęła obecnie względną samodzielność energetyczną. Popyt wewnętrzny na gaz zaspokaja poprzez zwiększenie krajowego wydobycia tego surowca oraz poprzez zakupy rewersowe z Węgier, Słowacji i Polski. Jak podała spółka Ukrtransgaz produkcja własna gazu ziemnego wzrosła w zeszłym roku o 4,5 proc. do poziomu 20,8 mld m sześc.

Rok 2017 pokazał również, że Rosja nie może pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z tłoczenia błękitnego paliwa przez infrastrukturę położoną na Ukrainie. W tym czasie tranzyt rosyjskiego gazu tą drogą do UE wzrósł o 13,7 proc. i wyniósł 93,5 mld m sześc.
Izwiestia/RBK/Komsomolskaja Prawda/Charter97.org , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: szok 05.01.2018r. 22:20
Oszołomstwo. Tak dobitnego argumentu na rzecz budowy Nordstream2 się nie spodziewałem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anty-szok 07.01.2018r. 11:26
To nie oszołomstwo ale realia. Jeśliby by z mojego kraju wróg zabrał 1/5 terytorium w tym przepiękny półwysep z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algaz 07.01.2018r. 16:30
Kolejny fak news: po co CIRE podaje takie bzdety?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE