ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielkopolskie. Pożar gazociągu w Murowanej Goślinie bez ofiar
26.01.2018r. 08:17 26.01.2018r. 04:26

Nikt nie ucierpiał w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek po rozszczelnieniu gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Pożar strawił trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy; akcja strażaków dobiega końca.

Z miejsca zdarzenia ewakuowanych zostało ok. 20 osób. Strażacy ugasili pożary budynków, trwa kontrolowane wypalanie gazu. Po zakończeniu akcji gaśniczej i po skontrolowaniu miejsca pożaru zostanie ono przekazane służbom wyjaśniającym okoliczności zdarzenia.

Rozszczelnieniu uległ gazociąg przesyłowy wysokiego ciśnienia DN 500 Poznań-Rogoźno. Służby eksploatacyjne operatora gazociągu, spółki Gaz-System odcięły miejsce nieszczelności. Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną zdarzenia. Według wstępnych ustaleń w miejscu rozszczelnienia nie były prowadzone żadne prace ziemne.

Na miejscu działało ok. 50 jednostek straży pożarnej, ok. 160 strażaków a także pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe, ratownicy medyczni i policja.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do straży pożarnej tuż po północy. Pierwsze informacje, które spływały do strażaków dotyczyły rzekomego pożaru stacji paliw. Łuna była widoczna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Płomienie sięgały kilkunastu metrów. W miejscu rozszczelnienia powstał kilkudziesięciometrowy rów.

"To była bardzo trudna akcja ze względu na promieniowanie cieplne a także ze względu na brak wiedzy w pierwszej fazie - my jechaliśmy do pożaru na stacji paliw" - powiedział w piątek dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Kuśmirek.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann poinformował w piątek w Murowanej Goślinie, że osoby poszkodowane otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 6 tys. zł. Po oszacowaniu strat wypłacane będą kolejne środki. Wojewoda zadeklarował pełną pomoc i wsparcie finansowe oraz prawne osobom poszkodowanym.
Operator gazociągu, spółka Gaz-System poinformowała w piątek, że gazociąg przesyłowy który uległ rozszczelnieniu był eksploatowany zgodnie z przepisami.

"Służby eksploatacyjne Gaz-System odcięły miejsce nieszczelności. Z wyłączonego odcinka sieci zasilane były dwie stacje gazowe Potasze i Murowana Goślina. Spółka dystrybuująca gaz z tych stacji została poinformowana o wstrzymaniu dostaw gazu" - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy spółki Mariusz Kozłowski. Jak dodał, przyczyny rozszczelnienia zbada specjalna komisja.

Burmistrz miasta i gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański powiadomił, że osoby ewakuowane znalazły schronienie u rodzin. Gmina zadeklarowała pomoc poszkodowanym w odbudowie mienia. Burmistrz podał, że gazu w okolicy nie będzie do niedzieli.

Mieszkańcy Murowanej Gośliny w swoich relacjach wspominali o wielkim huku i przerażeniu. Niedługo po pierwszych informacjach, w mediach społecznościowych deklarowali swoją pomoc ewentualnym poszkodowanym i osobom, które musiały zostać ewakuowane. Apelowali także do siebie wzajemnie, by nie przyjeżdżać w okolice zdarzenia, aby nie utrudniać służbom dojazdu na miejsce.

Podobne zdarzenie w Wielkopolsce miało miejsce w listopadzie 2013 roku w Jankowie Przygodzkim. Wówczas awarii uległ gazociąg Gustorzyn-Odolanów. W wyniku rozszczelnienia i pożaru kilkanaście budynków uległo zniszczeniu, część stojących we wsi obiektów wymagało rozbiórki. Śmierć ponieśli dwaj pracownicy firm wykonujących roboty przy budowie gazociągu. Kilkanaście osób trafiło do szpitala. Zdarzenie miało miejsce w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 26.01.2018r. 11:02
Dwa zdarzenia w podobnym obszarze, to tak, jak Casa i Tupolew.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE