ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: w 2018 r. najważniejsze: rynek mocy, atom i Baltic Pipe
29.01.2018r. 13:04

Wdrożenie rynku mocy, decyzja rządu ws. atomu oraz kolejne kroki w budowie Baltic Pipe to - zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego - najważniejsze wydarzenia w energetyce 2018 r. Branża wskazuje także na wagę przedłużenia wsparcia dla kogeneracji.
Jak mówił Tchórzewski, otwierając w poniedziałek w Warszawie kongres energetyczno-ciepłowniczy Powerpol, notyfikacja polskiego rynku mocy w Komisji Europejskiej powinna pomyślnie zakończyć się w I kwartale. Otworzy to perspektywę dalszych inwestycji i zapewnienie stabilności systemu energetycznego na 15-20 lat do przodu. Minister jednocześnie powtórzył, że po 2025 r. nie będzie nowych inwestycji w źródła węglowe, natomiast co do kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła) opartej na węglu, musimy mieć nieco więcej czasu.

Tchórzewski mówił też, że w najbliższym czasie padnie odpowiedź, czy rozpoczniemy budowę elektrowni jądrowej. Podkreślił, że jego zdaniem, atom w Polsce to konieczność. Decyzja rządu "na pewno zapadnie w I połowie roku" - dodał minister.

Wśród ważnych wydarzeń wskazał również kolejne działania, przybliżające budowę gazociągu Baltic Pipe. Zgodnie z harmonogramem decyzje inwestycyjne powinny zapaść pod koniec 2018 r.
Za niezmiernie ważne uznał również doprowadzenie do przyjęcia przez PE "pakietu zimowego" w wersji uzgodnionej przez Radę UE. Stanowisko to podzielili w czasie dyskusji prezesi największych koncernów energetycznych.

Dużo uwagi poświęcono również systemowi wsparcia dla kogeneracji. Dotychczasowy wygasa z końcem tego roku. Minister Tchórzewski ocenił, że aby zdążyć na czas, odpowiednia ustawa jeszcze w I kwartale powinna trafić do Sejmu. Przedstawiciele spółek energetycznych z kolei mówili, że system jest absolutnie niezbędny, zwłaszcza w kontekście walki z zanieczyszczeniami powietrza. Wskazywali, że kogeneracja jest bardzo efektywnym sposobem walki z niską emisją. Przy tej okazji prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando wskazał wielką wagę znalezienia w przyszłym systemie energetycznym miejsca dla mikrokogeneracji, "agregatów niskich mocy nadających się do zasilania nawet domów jednorodzinnych." Z kolei wiceprezes firmy Tauron Jarosław Broda przypomniał, że wprowadzenie w 2025 r. dyrektywy MCP doprowadzi do zamknięcia 80 proc. dzisiejszych małych źródeł kogeneracyjnych i dlaczego już teraz należy szykować wsparcie dla innych, tych które będą spełniać wymogi dyrektywy.

Mówiąc z kolei o projekcie Baltic Pipe wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak zapowiedział, że "lada dzień" spółka podpisze umowę przesyłową z duńskim operatorem Energinet. Podobną umowę podpisano już z Gaz-Systemem. Woźniak ocenił, że decyzje inwestycyjne operatorów powinny zapaść jeszcze w tym roku, natomiast zadaniem PGNiG jest zabezpieczenie portfela dostaw, co - jego zdaniem - powinno nastąpić już w I połowie roku.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histo/eryk 30.01.2018r. 10:09
Najpierw zastąpcie stare gazociągi wysokiego ciśnienia (Goślina, Janikowo, co następne?) nowymi! a przynajmniej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE