ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Decyzja Trybunału Arbitrażowego obniży cenę gazu z Rosji dla Naftogazu
12.02.2018r. 13:37

- Decyzja Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie obniży cenę rosyjskiego gazu ziemnego dla państwowej spółki akcyjnej Naftogaz Ukrainy do 20-50 dol. za 1000 m sześc. w porównaniu ze starą formułą ceny - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Jurij Witrenko, dyrektor handlowy Naftogazu na kanale ICTV.
- Cena pod zmienioną umową będzie znacznie niższa od tej obliczonej przy użyciu starej formuły. Teraz różnica wynosi około 20 USD, jednak suma będzie się różnić w zależności od sezonu - w drugim kwartale różnica osiągnie 50 USD, ponieważ gdy pogoda jest gorąca, rynkowe ceny gazu spadają. Wcześniej formuła była powiązana z produktami ropopochodnymi i nie odzwierciedlała trendów rynkowych w Europie - powiedział Vitrenko.

Witrenko dodał, że teraz koszt rosyjskiego gazu dla Naftogazu, biorąc pod uwagę decyzję Sztokholmskiego Arbitrażu, jest o 20-30 dolarów niższy niż koszt gazu zakupionego na rynku niemieckim, z powodu wyłączenia komponentu transportowego.
Według niego, decyzja arbitrażowa zobowiązuje Naftogaz do zakupu 4 miliardów metrów sześciennych od Gazpromu w 2018 r. w trybie take or pay. Dostawy te mogą rozpocząć się w marcu.

- Decyzja Arbitrażu sztokholmskiego opiera się na założeniu, że musimy kupić połowę naszego rocznego zapotrzebowania import gazu od Rosjan - przypomniał cytowany przez BiznesAlert.pl Witrenko.
Interfax , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE