ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Studia podyplomowe "Współczesne zagadnienia projektowania, budowy i eksploatacji systemów gazociągowych"

Kiedy: 7 październik 2017 - 30 wrzesień 2018
Miejsce: Wrocław
Organizator: Politechnika WrocławskaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mogherini zaapelowała do Gazpromu o pełną realizację zobowiązań wynikających z kontraktów gazowych z Ukrainą
13.03.2018r. 08:31

Wysoka Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej Federica Mogherini odwiedziła Kijów, gdzie rozmawiała z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Głównym tematem spotkania były dostawy gazu z Rosji na Ukrainę - czytamy w BiznesAlert.pl.
Arbitraż nakazał Gazpromowi zapłacić 4,63 mld dolarów kary za gaz, który nie został przeprowadzony przez ukraińskie gazociągi pomimo klauzuli ship or pay określającej minimalny wolumen przesyłu w kontrakcie. W sprawie kontraktu na dostawy trybunał orzekł, że Naftogaz ma odbierać od Gazpromu co najmniej 4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Pomimo przekazania przedpłat Rosjanie nie uruchomili dostaw a pieniądze zwrócili.

Mogherini zaapelowała do Gazpromu o pełną realizację zobowiązań wynikających z kontraktów gazowych. Pomimo wyroków sądu arbitrażowego na korzyść ukraińskiego Naftogazu, rosyjska firma nie podporządkowała im się i nie uruchomiła dostaw nad Dniepr od pierwszego marca. Spowodowało to konieczność tymczasowego wprowadzenia mechanizmów kryzysowych, które odbiły się na ukraińskim społeczeństwie.

Przedstawicielka Unii Europejskiej potwierdziła, że Komisja Europejska jest gotowa rozpocząć rozmowy trójstronne z udziałem Ukrainy i Rosji na temat warunków zażegnania sporu o warunki realizacji dwóch wyroków Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.
O takie rozwiązanie apeluje Jurij Bojko z Bloku Opozycyjnego, dawny minister energetyki Ukrainy. Jego zdaniem tylko rozmowy trójstronne pozwolą utrzymać minimalny poziom dostaw przez ukraińskie gazociągi, który zagwarantuje ich rentowność i stabilne przychody budżetowe. Komisja może oczekiwać od Gazpromu deklaracji o minimalnych dostawach przez Ukrainę.

Prezydent Ukrainy zagroził, że każdy dzień zwłoki Gazpromu w realizacji wyroku arbitrażu będzie go kosztował pół miliona dolarów - donosi ukraiński Korrespondent.net. O tyle rośnie rosyjski dług według Jurija Witrenki z Naftogazu, który opublikował wyliczenia na ten temat na Facebooku. Podziękował także parlamentom Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Mołdawii, których przewodniczący podpisali apel o zablokowanie projektu Nord Stream 2, który może posłużyć Rosji do ominięcia szlaku ukraińskiego - czytamy w BiznesAlert.pl.
PRIME/Regnum/RIA Novosti , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE