ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXII Konferencja GAZTERM 2019

Kiedy: 6 - 9 maj 2019
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Amber Baltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Banki z Niemiec rozważają wycofanie się z finansowania Nord Stream 2
04.05.2018r. 12:04

Podczas ostatniej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w USA, jednym z tematów rozmów z Donaldem Trumpem była przyszłość gazociągu Nord Stream 2. Serwis informacyjny Panorama nadawany w niemieckiej państwowej telewizji Der Erste podaje, że banki z Niemiec już rozważają wycofanie się z finansowania gazociągu. - Projekt może zakończyć się fiaskiem ze względu na presję USA - podkreślają cytowani przez BiznesAlert.pl dziennikarze.
Znaczenie tego gazociągu dla Amerykanów ma potwierdzać fakt, że Nord Stream 2 pojawia się w ustawie o sankcjach CAATSA, czyli propozycji obostrzeń względem adwersarzy Stanów Zjednoczonych, jak Iran czy Korea Północna. - Jeden z podpunktów stanowi, że rząd USA powinien działać przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. Daje to możliwość wprowadzenia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę i finansowanie gazociągu - przypomina Panorama.

- Budzi to duży niepokój w niemieckim biznesie, ponieważ oprócz BASF, w projekt zaangażował się także wytwórca energii Uniper wart miliard dolarów. Firmy te mogą w przyszłości spodziewać się kar, ponieważ w podobnych przypadkach w przeszłości musiały już płacić europejskim bankom - alarmuje telewizja niemiecka. - Władze amerykańskie mogą wszcząć dochodzenia, które grożą kosztownymi procesami w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie pod dużym znakiem zapytania będzie stała sama działalność w Ameryce - mówi serwisowi Panorama Michael Harms z Komisji Niemieckiej Gospodarki ds. Wschodu (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft). - Pojawia się wielka niepewność. To oczywiście trucizna dla długoterminowego strategicznego zaangażowania - podkreśla.
Uniper i BASF nadal opowiadają się za budową Nord Stream 2. Firmy potwierdziły serwisowi Panorama, że prezesi Uniper i Wintershall (spółka zależna BASF), udali się do USA, aby porozmawiać z urzędnikami w Waszyngtonie na temat Nord Stream 2. Z ustaleń Panoramy wynika, że niemieckie banki już rozważają wycofanie się z finansowania gazociągu. - Projekt może zakończyć się fiaskiem ze względu na presję USA- podkreśla Panorama.

Sandra Oudkirk, zastępca Sekretarza Stanu USA ds. dyplomacji energetycznej podkreśla, że należy właściwie ocenić ryzyko związane z zaangażowaniem w projekt. Ekspert Atlantic Council do spraw energetyki i były ambasador USA Richard Morningstar powiedział, że "to, co dzieje się obecnie wokół Nord Stream 2 może mieć wpływ na europejskie firmy pracujące przy gazociągu i miałoby duże oddziaływanie na stosunki USA z Europą" - czytamy w BiznesAlert.pl.
ARD , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE