ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXII Konferencja GAZTERM 2019

Kiedy: 6 - 9 maj 2019
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Amber Baltic
Organizator: Studio 4USERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz może odgrywać coraz większą rolę w polskiej energetyce
15.05.2018r. 18:06

Gaz może odgrywać coraz większą rolę w polskiej energetyce. Inwestycji w bloki gazowe mogłoby być więcej przy wyższych cenach emisji CO2 - ocenili przedstawiciele spółek energetycznych.
"Widzimy potencjał w gazie, realizujemy inwestycję z PGNiG w Stalowej Woli i liczymy, że do końca 2019 roku zostanie ona skończona" - powiedział wiceprezes Tauronu Marek Wadowski, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Warto zwrócić uwagę, że jeszcze w tej chwili, według naszych analiz, przy obecnych cenach emisji CO2 balansujemy na granicy opłacalności. Podejmowanie decyzji o kolejnych jednostkach na gaz wymagałoby wyższych cen uprawień do emisji CO2. (...) Gaz będzie odgrywać coraz większą rolę, ale za wcześnie, by mówić o mocnym rozpędzie tego rynku" - dodał.

Wskazał, że do certyfikacji w ramach rynku mocy zgłoszone zostały jednostki gazowe o mocy 7 GW. "To całkiem sporo" - powiedział.

Wcześniej we wtorek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski mówił podczas EKG, że z powodu spodziewanych wysokich cen emisji CO2 grupa musi dywersyfikować swoje źródła wytwarzania energii. Prezes PGE zauważył, że cena CO2 wynosi ok. 14 euro za tonę wobec 5 euro w ubiegłym roku.

"Spodziewamy się znacznie wyższej ceny CO2 niż 14 euro za tonę w ciągu najbliższych lat. To będzie obciążać rachunek ekonomiczny firmy. Musimy więc dywersyfikować źródła wytwarzania" - powiedział Baranowski.
Powtórzył, że PGE chce iść w kierunku wytwarzania niskoemisyjnego i ma cały wachlarz wyborów biznesowych: od OZE, w tym farm wiatrowych, poprzez atom.

Prezes Baranowski poinformował, że pod koniec roku PGE przedstawi lokalizację dla trzeciego planowanego bloku gazowego. Spółka informowała wcześniej, że dwa nowe bloki gazowe o mocy 500 MW każdy miałyby powstać w Dolnej Odrze, a ponadto analizowany jest projekt budowy kolejnego bloku gazowego w jednej z istniejących lokalizacji grupy.

Prezes Enei Mirosław Kowalik powiedział, że paliwo gazowe może być atrakcyjne, choć trzeba patrzeć na potencjalne ryzyka związane z dostawami.

"Na pewno dywersyfikacja jest potrzebna i błękitne paliwo powinno odgrywać w naszym systemie znaczącą rolę w najbliższym czasie. Myślę, że po 2022 roku ta rola wzrośnie jeszcze bardziej, gdy będzie zrealizowany Baltic Pipe" - powiedział prezes Kowalik.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 16.05.2018r. 06:22
Z wypowiedzi opisanej wyżej wynika, że czekają nas znaczne zwiększenia kosztów wytwarzania energii. W przybliżeniu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 17-05-2018r. 11:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 16.05.2018r. 08:51
Czy przy tak "łatwych" technicznie i do zorganizowania elektrowniach gazowych powinny to być moce na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE