ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senator A.M. Anders: zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja
13.07.2018r. 22:41

Senator Anna Maria Anders na łamach dziennika "Houston Chronicle" argumentuje, że podpisana przez spółkę PGNiG w ubiegłym miesiącu umowa o zakupie amerykańskiego LNG to więcej niż zwykła biznesowa transakcja.
Anders, senator i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazuje, że umowa podpisana w ubiegłym miesiącu podczas Światowej Konferencji Gazownictwa (World Gas Conference) w Waszyngtonie przez polską spółkę PGNiG z dwoma amerykańskimi producentami skroplonego gazu ziemnego (LNG) - Port Arthur LNG oraz Venture Global LNG - o dostawach, począwszy od 2022 r., w sumie 4 mln ton LNG rocznie to ważny krok dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy oraz "dla rozkwitu wspaniałej przyjaźni Polski z północno-wschodnim wybrzeżem Teksasu".

"Ta specjalna i wyjątkowa przyjaźń - jak wyjaśnia senator Anna Maria Anders w komentarzu opublikowanym w czwartek w największym dzienniku nazywanej energetyczną stolicą Ameryki metropolii Houston - "oparta jest na kluczowym znaczeniu tego regionu w produkcji energii dla świata, szczególnie skroplonego gazu ziemnego".

Umowa PGNiG z firmą Port Arthur - zwraca uwagę polska minister - ma miejsce w okresie postępującego spadku wydobycia gazu w Europie, co powoduje, że kontynent coraz bardziej uzależnia się od "nierzetelnego i pozbawionego skrupułów" dostawcy, jakim jest Rosja.

Anders, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, przypominając historię wykorzystywania przez Rosję dostaw gazu jako "narzędzia politycznego nacisku" na Ukrainę i inne państwa ościenne, argumentuje, że rozwój współpracy Polski z regionem Houston w dziedzinie energii jest korzystny dla Polski, Europy i dla regionu Houston. W ubiegłym roku LNG stanowił zaledwie 10 procent dostaw gaz ziemnego dla Europy, a w roku 2025, zdaniem wielu ekspertów, będzie stanowił 25 procent dostaw gazu do Europy - wyjaśnia.

Gazoport im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jest jedynym gazoportem w Unii Europejskiej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Dlatego, zdaniem senator Anders, Polska "może wkrótce stać się bezpieczną przystanią energetyczną Europy".
Senator Anders zwraca uwagę na obawy Polski i innych państw graniczących z Rosją spowodowane budową gazociągu Nord Stream 2, który jej zdaniem jest "narzędziem realizacji przez Władimira Putina jego podstawowych celów - osłabienia spójności NATO i Unii Europejskiej".

Wraz z umową o dostawach przez firmę Port Arthur LNG dla polskiej spółki PGNiG, jak zapowiada senator Anders na łamach "Houston Chronicle", ta "rozkwitająca wspaniała przyjaźń" Polski z regionem Houston "przyczyni się do zapewnienia nowego bezpieczeństwa energetycznego całej Europy, powodując zarazem wzrost eksportu i liczby nowych miejsc pracy w Ameryce".

Kluczowe znaczenie zróżnicowania źródeł energii i sposobów jej dostarczania dla bezpieczeństwa Polski i regionu było także jednym z głównych wątków wystąpienia minister Anders podczas zorganizowanej w Waszyngtonie pod koniec ubiegłego miesiąca konferencji prestiżowego konserwatywnego ośrodka politologicznego Hudson Institute.

Sesja Hudson Institute zorganizowana pod tytułem "Polska, NATO i przyszłość bezpieczeństwa we Wschodniej Europie" 26 czerwca, w dniu podpisania przez PGNiG 20-letniej umowy o dostawach amerykańskiego LNG, zgromadziła szereg renomowanych amerykańskich specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych; byli wśród nich m.in.: prof. Walter R. Mead, wykładowca Bard College, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "The American Interest" oraz John Fonte, dyrektor Ośrodka Kultury Amerykańskiej Hudson Institute.

Hudson Institute został założony w 1961 r. z inicjatywy słynnego amerykańskiego stratega i futurologa Hermana Kahna i jego współpracowników z ośrodka badawczego Rand Corporation.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pesel 14.07.2018r. 08:28
Po przeczytaniu tytułu zmartwiłem się, że senator w dyplomacji międzynarodowej prezentuje poziom charakterystyczny... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 07-08-2018r. 20:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE