ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME o wykorzystaniu gazu koksowego do produkcji wodoru i pilotażu zgazowania węgla
19.07.2018r. 21:30

Resort energii liczy, że projekt zgazowania węgla na potrzeby przyszłej elektrowni przy kopalni Bogdanka będzie miał charakter pilotażowy w UE; ministerstwo wspiera też badania służące wykorzystaniu gazu koksowego do produkcji wodoru - podał minister Krzysztof Tchórzewski.
Szef resortu energii uczestniczył w czwartek w posiedzeniu nadzwyczajnej sejmowej Podkomisji do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej, poświęconym czystym technologiom węglowym w kontekście europejskiej polityki energetycznej.

Mówiąc o polskich projektach w tym zakresie Tchórzewski przywołał m.in. rozważany przez kopalnię Bogdanka i grupę Enea projekt budowy bloku gazowego o mocy 500 MW, zasilanego gazem uzyskanym w procesie zgazowania węgla z Bogdanki. Jak mówił minister, na świecie nie ma jeszcze tego typu bloku o takiej mocy - największy, 200-megawatowy, działa w Japonii. Pilotaż w Polsce byłby innowacją na skalę europejską.

"Nadal prowadzimy projekt elektrowni z gazu pochodzącego ze zgazowanego węgla przy kopalni Bogdanka (...). Obecnie eksperci nie są w stanie dokładnie dookreślić jego rentowności. W tej chwili idziemy w tym kierunku, aby Komisja (Europejska - PAP) zgodziła się na to, aby to przedsięwzięcie było uznane za pilotaż" - powiedział minister.

Tchórzewski przypomniał, że zagłębie lubelskie to teren z największymi zasobami węgla, stąd myślenie o elektrowni zasilanej pochodzącej z węgla gazem może służyć wydłużeniu żywotności i funkcjonowania górnictwa na tym obszarze.

"To jest poszukiwanie możliwości dłuższego stosowania węgla; robimy pilotaż - to nie znaczy, że to będzie nierentowne, bo to są rozwiązania praktycznie do tej pory nie stosowane. Myślę, że jest to jakaś droga i ta próba powinna mieć miejsce. Nie mam przekonania, że to będzie całkiem nierentowne, bo zmieniają się ceny energii, zmieniają się w tej dziedzinie koszty (...)" - mówił minister energii.

Zaznaczył, że przyszłość projektu w Bogdance nie jest jeszcze przesądzona. "Nie nie można jednoznacznie powiedzieć, że +nie+. Myśmy nie powiedzieli na 100 procent +tak+, ale właśnie prowadzimy rozmowy z Japończykami - jeżeli oni zdecydują się na to, żeby w granicach 50 proc. uczestniczyć w ramach tego eksperymentu, to prawdopodobnie się na to zdecydujemy" - zadeklarował Tchórzewski.
Budowę instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) analizują zarówno Bogdanka, jak i grupa energetyczna Enea, do której należy podlubelska kopalnia. Projekt jest jednym z dwóch rozważanych w Polsce projektów zgazowania, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Drugi projekt, analizowany przez Grupę Azoty i Tauron, dotyczy ewentualnego zgazowania węgla w pierwszym etapie na potrzeby produkcji chemicznej - amoniaku i metanolu.

Jak poinformował w czwartek posłów minister Tchórzewski, zaawansowane są także badania nad wykorzystaniem gazu koksowego do produkcji wodoru, który można wykorzystać np. w niskoemisyjnym transporcie. Prowadzi je Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, z udziałem Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

"Ze wstępnej analizy wynika, że jest możliwe, iż wodór z polskich koksowni mógłby zaspokoić zapotrzebowanie dla ok. 300 tys. samochodów rocznie. To jest niebagatelna ilość, i to jest dużą zachętą, żeby te prace kontynuować. Mocno poparłem to, aby iść w tym kierunku i spróbować to osiągnąć" - powiedział szef resortu energii.

Mówiąc o innowacjach związanych z górnictwem i energetyką Tchórzewski przywołał także czwartkową prezentację Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zaprezentowała wstępny kompleksowy projekt zagospodarowania terenów likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu, gdzie mają być ulokowane liczne przedsięwzięcia z zakresu m.in. zielonej energetyki i innowacyjnych technologii.

W zaprezentowanym w czwartek w Warszawie projekcie zagospodarowania terenów po kopalni Krupiński znalazły się m.in. przedsięwzięcia z sektora nowoczesnego przemysłu, w tym motoryzacyjnego, napędy wodorowe, elektrownia szczytowo-pompowa oraz zasilane zieloną energią mieszkania. Równocześnie z prezentacją programu JSW Innowacje - spółka córka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Spółka Restrukturyzacji Kopalń i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powołały spółkę celową do zarządzania projektem. W czwartek podpisano też szereg listów intencyjnych, dotyczących przyszłych inwestycji na terenie po Krupińskim.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 19.07.2018r. 21:55
No pięknie! Pilotaż na 500 MW. Panie Ministrze Tchórzewski jaka turbina gazowa i za ile kasy? Jako żeglarz proponuję... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-07-2018r. 09:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE