ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy PGNiG OD
26.07.2018r. 12:59

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 25 lipca br. zatwierdził zmiany taryfy PGNiG Obrót Detaliczny.
Jak wynika z komunikatu PGNiG, podwyżka ceny za paliwo gazowe w zmienionej taryfie, w porównaniu do dotychczas obowiązującej, dla wszystkich grup taryfowych wynosi 5,9 proc. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa detaliczna dotyczy jedynie odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych. Po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 procent.

Jak wylicza URE, choć ceny gazu podwyższone zostały o 5,9 proc. w stosunku do taryfy obowiązującej, pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie, dlatego faktyczna podwyżka rachunków dla odbiorców PGNiG OD jest niższa i w części obrotowej oznacza wzrost średnich cen o 5,3 proc. zarówno dla gazu wysokometanowego, jak i dla gazów zaazotowanych.

Jednocześnie URE zwraca uwagę, że zmianie nie uległy też stawki za dostawę gazu, dlatego skutek na płatnościach jakimi obciążeni zostaną odbiorcy PGNiG OD posiadający umowy kompleksowe wyniesie ok. 3,60 proc. dla odbiorców gazu wysokometanowego, 3,88 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego GZ - 41,5 (Lw) i 3,80 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego GZ - 35 (Ls).

Z wyliczeń URE wynika, że w najmniejszym stopniu skutki zmiany taryfy odczują "kuchenkowicze", którzy zapłacą rachunki większe średnio o 57 groszy miesięcznie (netto), tj. o 2,67 proc. Odbiorcy używający gazu do przygotowania posiłków i podgrzania wody mogą spodziewać się rachunków wyższych o 3,32 złote miesięcznie (3,62 proc.). Największa podwyżka czeka odbiorców zużywających duże ilości gazu - czyli tych, którzy dodatkowo ogrzewają mieszkania za pomocą gazu. Zapłacą rachunki wyższe o 3,88 proc. czyli o ok. 11 złotych miesięcznie.
Jak wyjaśnia URE, główną przyczyną podwyżki cen gazu jest obserwowany od maja br. istotny wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego nabywanego przez PGNiG OD na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem zakupu tego surowca przez spółkę.

PGNiG zwraca uwagę, że średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 proc, niższe niż na koniec 2015 roku, dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez spółke cen gazu na przestrzeni ostatnich 3 lat. Łączne oszczędności na typowych rachunkach za gaz w okresie od początku 2016 roku do końca 2018 roku (w stosunku do poziomu cen z końca 2015 roku) wyniosą: przygotowanie posiłków - oszczędność ok. 60 zł, podgrzewanie wody - oszczędność ok. 276 zł oraz ogrzewanie mieszkań lub domów - oszczędność ok. 860 zł.

Aktualna taryfa PGNiG OD obowiązywała od 1 kwietnia br. Nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zmiany taryfy i zostały zatwierdzone do końca roku.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sdf 26.07.2018r. 13:46
giełda do likwidacji, kolejny pośrednik który pobiera prowizję..
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 26-07-2018r. 15:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 27.07.2018r. 09:35
Tak się wspiera ekologiczne ogrzewanie. Ludzie znowu przejdą na opalanie mułem lub kozą. Tak będziemy "chronić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE