ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Alternatywna trasa dla Nord Stream 2 ma ominąć opór Danii
10.08.2018r. 12:43

Spółka odpowiedzialna za budowę gazociągu Nord Stream 2 złożyła do Duńskiej Agencji Energetycznej (Energistyrelsen) wniosek i raport o oddziaływaniu na środowisko, która ma przebiegać w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na północny-zachód od wyspy Bornholm. To alternatywny szlak, który ma ominąć duńskie wody terytorialne - czytamy w BiznesAlert.pl.
Informacje Nord Stream 2 AG potwierdza Duńska Agencja ds. Energii (Energistyrelsen), która zgodnie z prawem zajmuje się rozpatrywaniem wniosków dotyczących budowy takich inwestycji, jak transgraniczny gazociąg. - Agencja Energetyczna otrzymała kolejny wniosek od spółki Nord Stream 2 AG w dniu 10 sierpnia 2018 r., chodzi o zezwolenie na budowę gazociągu tranzytowego na wodach duńskich na alternatywnej trasie na północ od Bornholmu. Duńska Agencja Energii rozpatrzy ten wniosek - czytamy w komunikacje na stronie Duńskiej Agencji Energetycznej.

- Złożenie dokumentów nie wstrzymuje procedury dotyczącej wniosku o zezwolenie na budowę gazociągu tranzytowego na wodach duńskich na alternatywnej trasie - czytamy w komunikacie Nord Stream 2 AG.
Spółka wspomniała o przyjętej pod koniec listopada ubiegłego roku przez duński parlament ustawie, która zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. - W związku z tym Nord Stream 2 AG postanowił zbadać alternatywne trasy poza wodami terytorialnymi Danii - poinformowała spółka.

Na początku sierpnia prezes partnera Gazpromu przy realizacji projektu, austriacki OMV informował o opracowaniu nowej trasy Nord Stream 2 wzdłuż trasy alternatywnej na północ, która omijałaby Danię. Przekonywał również, że zmiana nie wpłynie na koszty i harmonogram budowy gazociągu. Warto zaznaczyć, że partner Gazpromu - Allseas - twierdzi, że ominięcie Dani zwiększy koszty budowy o pięć procent (0,5 mld euro). Natomiast według wyliczeń dyrektora ds. finansowych Nord Stream 2 AG, Paula Corcorana, mogłyby one wzrosnąć o 10 procent. Prezes austriackiego koncernu przekonywał również w trakcie konferencji, że w Niemczech rozpoczęło się układanie Nord Stream 2, mimo że spółka odpowiedzialna za budowę rurociągu informowała wyłącznie o rozpoczęciu prac przygotowawczych, co nie jest tożsame z układaniem rur - czytamy w BiznesAlert.pl.
Nord Stream 2 AG/Energistyrelsen , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE