ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polskie LNG i Uniwersytet Australii Zachodniej rozpoczynają współpracę w obszarze badań i rozwoju
21.08.2018r. 15:49

Polsko - Australijskie Forum Energetyczne odbywające się w Sydney z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zainaugurowano zawarciem przez Polskie LNG oraz Uniwersytet Australii Zachodniej porozumienia o współpracy w zakresie wymiany wiedzy i rozwoju technologii w obszarze LNG (ang. Liquefied Natural Gas). Polskie LNG dołączyło tym samym do czołówki światowych koncernów, współpracujących już z tym ośrodkiem naukowym.
Konferencja na temat polsko-australijskiej technologii i innowacji w sektorach energetycznym oraz zasobów naturalnych odbyła się w Sydney 21 sierpnia br. Udział w niej wzięli zarówno przedstawiciele polskiego rządu i firm energetycznych, jak również reprezentanci australijskiej administracji, przedsiębiorstw technologicznych i świata nauki. Spotkanie rozpoczęli Prezydent RP Andrzej Duda, Ambasador RP w Australii Michał Kołodziejski oraz Stephanie Fahey, Dyrektor Generalna Austrade, Australijskiej Komisji Handlu. Tematyka konferencji objęła charakterystykę sektora wydobywczego i energetycznego w Polsce i Australii, możliwości współpracy w obrębie tych branż pomiędzy oboma krajami, jak również innowacje w obszarze udostępniania zasobów naturalnych stosowane dziś na rynku australijskim.

Kluczowym wydarzeniem podczas forum była uroczystość zawarcia, w obecności zgromadzonych gości, porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim LNG i Uniwersytetem Australii Zachodniej. Podpisy w imieniu stron złożyli: Prezes Zarządu Polskiego LNG Paweł Jakubowski oraz Profesor Eric May z Wydziału Inżynierii, Informatyki i Matematyki Uniwersytetu Australii Zachodniej, a zarazem Dyrektor Australijskiego Centrum dla Przyszłości LNG (Australian Center for LNG Futures).

- Współpraca z Uniwersytetem Australii zachodniej będzie kolejnym, tym razem milowym krokiem w budowanych przez nas od dłuższego czasu relacjach z partnerami australijskimi. Liczymy na jeszcze intensywniejszą i systematyczną współpracę w obszarze LNG, która zaowocuje transferem wiedzy w zakresie innowacji i technologii, a w konsekwencji doprowadzi do wdrożenia przez nas najbardziej efektywnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych w prowadzonej obecnie rozbudowie terminalu w Świnoujściu. Dziękujemy naszym partnerom za zaufanie i przystępujemy niezwłocznie do realizacji postanowień porozumienia - zaznaczył Paweł Jakubowski, Prezes Zarządu Polskiego LNG.

Polskie LNG współpracę z partnerami australijskimi intensyfikuje od ubiegłego roku, kiedy to w ramach Grupy GAZ-SYSTEM wraz z Austrade zorganizowana została w Warszawie konferencja Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe. Wzięły w niej udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej, a spotkanie to zostało również wykorzystane do zaprezentowania australijskim gościom Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz działalności Polskiego LNG. W marcu br. 2018 r. przedstawiciele spółki brali także udział w Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference, właśnie w Perth. Jednym z tematów podczas odbywających się w tamtym okresie spotkań dwustronnych była możliwość nawiązania współpracy w zakresie R&D z australijskimi ośrodkami naukowo-badawczymi. W wyniku prowadzonych rozmów, w kwietniu br. gościł w Polsce Profesor Eric May, reprezentujący Uniwersytet Australii Zachodniej. Zawarte dziś porozumienie konstytuuje regularną współpracę pomiędzy stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji. Jednym z najbliższych planowanych działań jest organizacja w Polsce spotkania kadr akademickich reprezentujących Uniwersytet Australii Zachodniej oraz ośrodki naukowe Pomorza Zachodniego, w tym ze Szczecina i Świnoujścia. Ponadto, z firmami australijskimi, między innymi przy projekcie Baltic Pipe, pracuje także GAZ-SYSTEM, spółka matka Polskiego LNG. W zainteresowaniu Grupy jest więc poszerzanie dotychczasowej współpracy o nowe obszary i projekty. Australia, ze swoim zapleczem zasobowym, naukowym i technologicznym przejawia bardzo duży potencjał w obszarze LNG, w tym w zakresie ekspansji świadczonych przez ten kraj usług poza rynki Australii i Oceanii.

Transfer australijskiego know how na grunt polski może pozytywnie wpłynąć na działalność inwestycyjną Polskiego LNG. W 2018 roku spółka rozpoczęła program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której zwiększy się jego moc regazyfikacyjna z 5 mld m3 do 7,5 mld m3 rocznie, co bliskie będzie połowie rocznego zapotrzebowania Polski na gaz. Na terenie Terminalu powstanie także trzeci zbiornik, pierwsza w regionie bocznica kolejowa do transportu LNG koleją i dodatkowe nabrzeże, przeznaczone dla mniejszych jednostek pływających. Finalizacja programu rozbudowy planowana jest w ciągu najbliższych 4-5 lat. Obecnie trwa pozyskiwanie niezbędnych decyzji dla poszczególnych elementów rozbudowy, jak również prowadzone są postępowania przetargowe, mające na celu wyłonić kluczowych wykonawców.
- LNG jako paliwo ekologiczne i niskoemisyjne staje się obecnie preferowanym napędem dla żeglugi morskiej i śródlądowej, a także coraz powszechniejszym paliwem w transporcie lądowym. Rynek LNG w Polsce, regionie i na Świecie stale się rozwija, a nasz terminal po rozbudowie ma szanse odegrać w tym procesie istotną rolę. Między innymi celem naszego uczestnictwa w trwającej obecnie misji gospodarczej w Australii jest zainteresowanie australijskich przedsiębiorstw udziałem w realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie terminalu, jak również pozyskanie szerszej wiedzy na temat dostępnych na australijskim rynku rozwiązań dla branży - dodał Paweł Jakubowski.

W tym samym dniu porozumienie o współpracy zawarły także Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), JSW Innowacje oraz australijska agencja rządowa CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). Misja gospodarcza polskich firm w Australii, towarzysząca wizycie w tym kraju Prezydenta RP, potrwa do 23 sierpnia.

Polskie LNG S.A. jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu (Polska), jedynego tej skali obiektu importującego gaz skroplony w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Działający od 2015 r. terminal to strategiczna inwestycja polskiego rządu, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne regionu i umożliwiająca dywersyfikację kierunków dostaw błękitnego paliwa do tej części Europy.

Uniwersytet Australii Zachodniej został założony w 1911 roku w Perth, w Australii. W ramach 9 wydziałów kształci około 19 000 studentów. Prowadzi intensywne badania w obszarze inżynierii (w tym dot. LNG), jak również posiada bogate doświadczenie w zakresie implementacji rozwiązań technicznych w Australii i na świecie. Uniwersytet prowadzi szereg, wysoko ocenianych przez branżę, programów badawczo-rozwojowych przyczyniających się do wdrażania na skalę przemysłową innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania LNG. Ośrodek posiada także niezbędną infrastrukturę dla realizacji programów w partnerstwie z wiodącymi światowymi koncernami, między innymi takimi jak Chevron, Hundai czy NERA.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE