ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME przedstawia rozporządzenie ws. sprzedaży awaryjnej gazu
12.09.2018r. 18:09

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego, który wprowadza rozwiązanie dotyczące dostarczania gazu w sytuacji, gdy dotychczasowy sprzedawca zaprzestał dostaw z przyczyn jego dotyczących. Rozporządzenie wchodzi w życie 12 września.
"Proponowana zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego zawiera propozycję uregulowania sytuacji zaprzestania dostarczania przez dotychczasowego sprzedawcę paliw gazowych do odbiorców z powodu okoliczności, za które sprzedawca ten ponosi odpowiedzialność" - napisano w ocenie skutków regulacji rozporządzenia.

"Mimo że obecnie istnieje już instytucja sprzedawcy z urzędu, (...) celowe jest wprowadzenie dodatkowych mechanizmów zapewnienia dostaw do odbiorców końcowych w przypadku wstrzymania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę z przyczyn jego dotyczących. Co prawda obecnie w ustawie - Prawo energetyczne istnieją uregulowania odnoszące się do sprzedaży rezerwowej (...), ale nie regulują one zagadnienia kompleksowo i ograniczone są wyłącznie do sprzedaży energii elektrycznej. Mając więc na uwadze doniosłość tego problemu, zasadnym jest łączne, kompleksowe uregulowanie tego zagadnienia" - dodano.

Przepisy nakładają na przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem paliwami gazowymi obowiązek dostarczania gazu w sytuacji, w której dotychczasowy sprzedawca zaprzestał wywiązywać się z wiążącej go z odbiorcą umowy sprzedaży. Zaprzestanie dostarczania gazu musi wynikać z okoliczności, za które sprzedawca ponosi odpowiedzialność.

"Mając więc na uwadze doniosłość tego problemu, zasadnym jest nałożenie obowiązku na przedsiębiorstwo energetyczne rozpoczęcia dostarczania paliw gazowych od pierwszego dnia od wstrzymania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę. Pozwoli to operatorowi systemu gazowego, do którego przyłączony jest odbiorca, kontynuowanie dostaw i wyeliminuje ryzyko obarczenia odbiorcy odpowiedzialnością za nielegalny pobór paliw gazowych" - napisano w OSR.

Ponadto, na sprzedawcę, który spodziewa się, że będzie zmuszony do zaprzestania dostarczania paliw gazowych nałożony został obowiązek poinformowania zainteresowanych podmiotów.

Uwagi do projektu w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych można przedstawiać do 12 września do końca dnia.
"Termin ten podyktowany jest pilną potrzebą przyjęcia specjalnego rozwiązania, dotyczącego dostarczania paliw gazowych w sytuacji, gdy dotychczasowy przedsiębiorca zaprzestał dostarczania paliw z powodu okoliczności, za które sprzedawca ten ponosi odpowiedzialność" - napisał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 12 września 2018 r.

"Zdecydowano, że ze względu na charakter projektowanych przepisów, które służą wyłącznie ochronie odbiorców paliwa gazowych, celowe jest jak najszybsze ich wejście w życie, tj. w dniu następującym po dniu ogłoszenia. Wskazane jest jak najszybsze zapewnienie funkcjonującego mechanizmu awaryjnego na wypadek zaprzestania dostarczania paliw gazowych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

"Jednocześnie ze względu na realne zagrożenie zaprzestania dostarczania paliw gazowych do ponad 50 tys. odbiorców końcowych, zasadne jest nadanie mocy obowiązującej przepisom od dnia 12 września 2018 r." - dodano.

W uzasadnieniu napisano, że istnieje możliwość nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie. Retroaktywność normy prawnej może wynikać z ważnego interesu publicznego.

"W tym przypadku takim interesem jest zapewnienie dostaw paliw gazowych do odbiorców końcowych w przypadku, w którym ich dostawca nagle zaprzestanie prowadzić działalność" - napisano.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: gaz 13.09.2018r. 09:16
Tylko, że na rynku gazu prawie wszystkie umowy są kompleksowe, a to rozporządzenie dotyczy tylko przypadku gdy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 13.09.2018r. 12:42
Kasus prawny! Ciekawe jak dowiadując się ze stron CIRE dzień po wejściu rozporządzenia można zgłaszać do niego uwagi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE