ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuski regulator ukarał Vitol za manipulacje na rynku gazu
11.10.2018r. 10:33

Komitet ds. rozstrzygania sporów i sankcji (CoRDiS) przy francuskim regulatorze rynku energii (CRE) ukarał firmę Vitol za manipulacje rynkowe na hurtowym rynku gazu ziemnego.
CoRDiS nałożył na Vitol karę w wysokości 5 mln euro za manipulacje w obrocie gazem ziemnym w wirtualnym punkcie obrotu na południu Francji (PEG Sud). Według francuskiego regulatora do manipulacji miało dochodzić w okresie od 1 czerwca 2013 r. do 31 marca 2014 r.

W grudniu 2016 r. prezes CRE złożył wniosek o sankcję do CoRDiS uzasadniając go ustaleniami z dochodzenia wszczętego w kwietniu 2014 r. Jak ocenił wówczas regulator, działania firmy Vitol mogły naruszyć zasady określone w rozporządzeniu europejskim z października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości rynku hurtowego energii (REMIT).

Decyzję w tej sprawie CoRDiS wydał dnia 5 października br. uznając, że działania firmy Vitol stanowiły manipulację w handlu gazem na wirtualnym punkcie PEG Sud, a to oznacza naruszenie art. 5 rozporządzenia REMIT.
Jak ustalił CoRDiS, w ciągu 54 dni handlowych Vitol miał przeprowadzić 65 operacji, które polegały na tym, że początkowo składał zlecenia sprzedaży po niskiej cenie by w efekcie tanio zrealizować zakupy gazu. Jak wyjaśnia francuski regulator w pierwszej fazie dnia handlowego, kiedy płynność była niska, szczególnie przed godziną 15.00, Vitol składał wiele zleceń sprzedaży. W miarę upływu dnia spółka składała zlecenia sprzedaży według stopniowo obniżających się cen, zmniejszając zlecenia sprzedaży po 16:00 w bardziej płynnym okresie w ciągu dnia. Później, przy niskich cenach, Vitol realizował zakupy, a następnie anulował zlecenia sprzedaży, aby zakończyć dzień jako kupujący netto.

Decyzja o ukaraniu firmy Vitol karą w wysokości 5 mln euro jest pierwszą taką decyzja w ramach rozporządzenia REMIT we Francji. Wcześniej, w czerwcu CoRDiS już nałożyła grzywnę na spółkę za naruszenie decyzji o rozstrzygnięciu sporu.

- Kara nałożona na Vitol jest pierwszym przypadkiem ukarania przedsiębiorcy na rynku gazu ziemnego z tytułu naruszenia artykułu 5 rozporządzenia REMIT, zakazującego manipulacji na rynku hurtowym energii. Tego typu postępowania przeważnie są złożone i czasochłonne - francuska CRE rozpoczęła dochodzenie przeciwko Vitolowi w 2014 roku, choć to oczywiście nie musi zawsze tyle trwać. Kara dla Vitolu to jasny sygnał w szczególności dla przedsiębiorców obracających energią, że REMIT to nie tylko bajka o groźnym wilku ale rzeczywistość. Myślę, że wielu z nich bardzo zdziwiłoby się wiedząc jak dokładne informacje na temat transakcji w rynku hurtowym posiadają regulatorzy. Przedsiębiorcy powinni zachować daleko idącą rozwagę w podejściu do handlu hurtowego, przestrzegać REMIT i wdrażać prewencyjnie kompleksowe programy zgodności - powiedział portalowi CIRE adw. dr hab. Mariusz Swora.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE