ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sejmowa komisja przyjęła projekt nowelizacji Prawa energetycznego
24.10.2018r. 16:05

Sejmowa komisja energii i skarbu przyjęła w środę w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji Prawa energetycznego, przewidujący m.in. wprowadzenie 100-proc. obligo giełdowego na energię elektryczną i zawierający nowe rozwiązania sprzedaży awaryjnej prądu i gazu.
Komisja przyjęła też szereg poprawek, zgłoszonych przez wiceprzewodniczącego Wojciecha Zubowskiego z PiS. Nie zmieniają one zasadniczo kształtu projektowanej regulacji, dotyczą szczegółów proponowanych rozwiązań oraz - jak tłumaczył sam Zubowski - wzmacniają poziom ochrony odbiorców przed wstrzymaniem dostaw prądu czy gazu.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie 100 proc. obligo giełdowego - czyli nakazuje wytwórcom sprzedaż całości energii elektrycznej poprzez giełdę. Jak argumentował w środę wiceminister energii Tadeusz Skobel, wzrost obliga do 100 proc. ma na celu ograniczenie ewentualnych wzrostów cen energii na rynkach hurtowych, niewynikających z czynników fundamentalnych.

Projekt odnosi się też do przepisów o jakości paliw stałych i wprowadza za sprzedaż paliwa niesortowanego identyczną sankcję jak za wprowadzenie do obrotu paliwa niespełniającego norm.
Projektowana ustawa wprowadza też nowe regulacje w obszarze tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży odbiorcy końcowemu energii elektrycznej oraz gazu przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę, np. z powodu bankructwa. Dotychczas w obszarze gazu regulacji takich nie było wcale. Projektowane zapisy oraz zgłoszone do nich poprawki szczegółowo określają okoliczności zawierania nowych umów ze sprzedawcą awaryjnym, obowiązki sprzedawcy, który musi zaprzestać dostaw itp.

Projekt zakłada też wdrożenie do polskiego porządku prawnego przyjmowanych w UE tzw. Kodeksów Sieci i Wytycznych, które mają posłużyć budowie wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE