ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG liczy na zakończenie sporu z Gazpromem do końca tego roku
08.11.2018r. 12:14

PGNiG liczy na to, że spór z Gazpromem przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie w sprawie rewizji cen gazu zakończy się do końca tego roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Liczymy, że do końca tego roku zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. Jesteśmy przekonani o naszych racjach i argumentach - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak cytowany przez agencję TASS.

30 czerwca trybunał arbitrażowy w Sztokholmie uznał argumenty PGNiG i orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny w kontrakcie długoterminowym, na podstawie którego Gazprom dostarcza gaz do Polski. Polska spółka informuje, że Gazprom przez lata odrzucał możliwość dokonania takiej zmiany, w związku z czym cena kontraktowa znacząco przewyższała ceny na rynkach europejskich.
W 2014 roku PGNiG skorzystało z możliwości przewidzianych w kontrakcie jamalskim podpisanym w 1996 roku, a więc z renegocjacji cen w nim zawartych. Po zakończeniu okienka negocjacyjnego w maju 2015 roku polski koncern skierował spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Następnie w lutym 2016 roku PGNiG złożyło oficjalny pozew przeciwko Gazpromowi. Kontrakt jamalski zakłada dostawy ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie. Zawiera również klauzulę "take or pay", na mocy której PGNiG musi odebrać co najmniej około 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie - przypomina BiznesAlert.pl.
TASS , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE