ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: gaz ziemny można wykorzystać do walki ze smogiem
09.11.2018r. 21:08

Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym, które z powodzeniem można wykorzystać do walki ze smogiem i szkodliwymi dla zdrowia pyłami, dlatego chcemy go upowszechnić w gospodarstwach domowych - powiedział w piątek w Sejmie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.
Minister udzielił odpowiedzi posłom Prawa i Sprawiedliwości na pytanie "w sprawie poprawy jakości powietrza, dzięki zwiększeniu dostępności ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny, poprzez podjęcie działań w zakresie zwiększenia możliwości przyłączania do gazowej sieci dystrybucyjnej".

Tchórzewski podkreślił, że celem działań ministerstwa energii w walce ze smogiem, który w Polsce jest dużym problemem, jest upowszechnienie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych.

"Idziemy w tym kierunku biorąc pod uwagę te możliwości dywersyfikacyjne, dzięki otwarciu gazoportu i uruchomienie w perspektywie gazociągu do Norwegii (...). Podejmujemy systematyczne wysiłki w celu upowszechnienia dostępności gazu w nowych regionach poprzez rozbudowę systemu gazowego i dostęp do niego" - powiedział.

W swoim wystąpieniu minister Tchórzewski podkreślił też, że istotnym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości są inwestycje w modernizacje istniejącej sieci oraz równomierną budowę nowej sieci dystrybucyjnej gazu.
"W połowie października informowałem, że inwestycje prowadzone przez Polską Spółkę Gazownictwa, dzięki naszym staraniom ulegają przyśpieszeniu. Przypomnę, że także dywidenda PGNiG za rok ubiegły została przeznaczona na dokapitalizowanie i wzmocnienie tych inwestycji" - powiedział Tchórzewski.

Minister przypomniał także o ogłoszonym w Halinowie przez premiera Morawieckiego programie przyśpieszenia rozbudowy sieci gazu ziemnego w latach 2018-2022. "Do roku 2022 w sumie 300 nowych gmin uzyska dostęp do gazu ziemnego. Celem projektu jest, żeby 90 proc. ludności w Polsce miało dostęp do sieci gazowej. To ma ogromne znaczenie w zakresie walki ze smogiem" - podkreślił Tchórzewski.

Szef resortu energii powiedział też o działaniach na rzecz nowego rozporządzenia taryfowego dla gazu ziemnego. "Celem nowego rozporządzenia jest szybki rozwój gazu ziemnego i wykorzystanie go w gospodarce. Jego wejście w życie powinno ułatwić przyłączenia do sieci gazowych tym podmiotom, dla których wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami" - powiedział.

Minister Tchórzewski mówił o możliwości obniżenia opłat za przyłącze do sieci tym gospodarstwom domowym z terenów, dla których uchwalono nowy program ochrony powietrza.

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Lena 12.11.2018r. 21:33
Cyt. "Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym, które z powodzeniem można wykorzystać do walki ze smogiem i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 06-12-2018r. 12:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Koninianka 13.11.2018r. 07:44
Mam piec gazowy do ogrzewania domu, czekam z ogrommą niecierpliwoscią aż RZĄD I MINISTERSTWO uregulują cenę gazu żeby... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: prostak 13.11.2018r. 09:30
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego, za wszystko płaci odbiorca końcowy. jaka jest prowizja od organizowania zysku... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 13-11-2018r. 12:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 13.11.2018r. 11:27
A czy ministerstwo energetyki z Panem Tchórzewskim na czele wskazało skąd niby mamy mieć ten gaz - bo na razie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: O.N.A 13.11.2018r. 22:01
Panie Ministrze, a kiedy "specustawa" dla PSG ?
Bez tego nic do przodu .
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-11-2018r. 11:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE