ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Armenia zapłaci więcej za gaz od Gazpromu
11.01.2019r. 10:43

Po wielomiesięcznych negocjacjach pod koniec grudnia Armenia podpisała z rosyjskim gigantem energetycznym umowę na dostawy surowca na 2019 rok - czytamy w BiznesAlert.pl.
W ramach porozumienia Erewań będzie płacił za błękitne paliwo 165 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jak donosi dziennik Kommiersant według ekspertów Gazprom mógł zrezygnować z zeszłorocznej zniżki na gaz na skutek zrealizowanych przez Rosję inwestycji w infrastrukturę energetyczną w Armenii. Sama Armenia nie planuje podnosić taryf krajowych na gaz w 2019 roku. Rząd przekonuje, że odbiorcy nie odczują podwyżek w swoich portfelach.

Kontrakt na dostawy do 2,5 miliardów metrów sześciennych obowiązuje do końca 2019 roku, a spółką, córką, odpowiedzialną za realizację porozumienia jest Gazprom Armenia. Nowa cena jest o 10 procent wyższa od stawki obowiązującej w latach 2016-2018 (sama umowa obowiązywała do 2014 roku), kiedy to Armenia nabywała surowiec za 150 dolarów za 1000 metrów sześciennych, podczas gdycena gazu dla odbiorców w kraju wynosiła 290 dolarów.
Gazprom tradycyjnie nie komentuje wyników negocjacji. Rosja i Armenia miały także zasiąść do rozmów w sprawie cen gazu dla konsumentów. Podmiot zajmujący się dystrybucją surowca poinformował, że dopóki ta kwestia nie będzie jasna, nie zamierza występować do armeńskiego regulatora w sprawie zmiany taryfy. Rozmowy mogą być opóźnione nawet o kilka miesięcy. Rzecznik prasowy premiera Armenii, Arman Yeghoyan, poinformował w komentarzu dla rosyjskiej agencji TASS, że "nie ma mowy o państwowych subwencjach" w przypadku podwyższenia taryf gazowych dla konsumentów. W tym czasie Armenia zobowiązała się do negocjacji z Iranem w sprawie zakupu błękitnego paliwa..
Rosjanie są obecnie jedynym dostawcą gazu do Armenii, nie licząc Iranu, który eksportuje tam surowiec, wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. Obywatele Armenii twierdzą, że nie odczuwają, aby rosyjski gaz był tańszy i nie chodzi tylko o aspekt związany z ceną. Kommiersant mówi, że przyczyną krytyki jest złe zarządzanie sektorem energetycznym oraz wysokie ryzyko korupcji - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant/TASS , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE