ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norweski rząd chce, by NBIM sprzedał akcje niezintegrowanych producentów ropy i gazu
08.03.2019r. 12:40

Norweski rząd zaproponował w piątek, po ponad roku analiz, by największy na świecie państwowy fundusz majątkowy Norges Banku (NBIM) pozbył się ze swojego portfela akcji spółek poszukujących i wydobywających ropę i gaz.
Ewentualne decyzje o ograniczeniu ekspozycji Norges Banku na spółki paliwowe nie objęłyby zintegrowanych koncernów paliwowo-energetycznych.

Decyzja rządu w Oslo to odpowiedź na propozycję samego Norges Banku z końca 2017 r., która zakładała ograniczenie ekspozycji funduszu na cały sektor paliwowy.

NBIM na koniec 2018 r. miał w akcjach spółek z sektora paliwowego 37 mld dolarów, czyli ok 6 proc. łącznego portfela akcyjnego - wynika z raportu rocznego funduszu.

Fundusz Norges Banku miałby pozbyć się akcji firm poszukujących i wydobywających ropę i gaz według klasyfikacji FTSE Russell.
Ze spółek notowanych na GPW na koniec 2018 r. NBIM posiadał 0,41 proc. akcji Lotosu, 0,46 proc. PGNiG i 1,02 proc. PKN Orlen. Łączne zaangażowanie funduszu w te trzy spółki wynosi 193 mln dolarów.

Wszystkie trzy spółki w klasyfikacji stosowanej przez FTSE Russell (Industry Classification Benchmark) są zaliczane do kategorii zintegrowanyh (Integrated Oil & Gas).

"Celem decyzji jest zmniejszenie ekspozycji naszego wspólnego bogactwa na permanentny spadek cen ropy. Dlatego też bardziej sensownym działaniem jest sprzedaż spółek, które poszukują i wydobywają ropę i gaz, aniżeli pozbycie się szerzej zdywersyfikowanego sektora paliwowego" - powiedział cytowany w komunikacie Siv Jensen, minister finansów Norwegii.

Norweski rząd proponuje, by akcje były wyprzedawane "stopniowo" i w konsultacji z Norges Bankiem.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE