ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria spodziewa się w 2020 r. otrzymywać 30 proc. gazu z Azerbejdżanu
14.03.2019r. 23:05

Bułgaria spodziewa się otrzymywać od połowy 2020 r. około jednej trzeciej potrzebnego jej gazu od Azerbejdżanu - powiedział w czwartek w Baku premier Bojko Borisow po spotkaniu z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem.
Obecnie Bułgaria jest praktycznie całkowicie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu płynącego Gazociągiem Transbałkańskim przez Ukrainę i Rumunię. Roczna konsumpcja gazu w Bułgarii wynosi ok. 3,5 mld metrów sześciennych.

Borisow poinformował, że od połowy 2020 r. do Bułgarii będzie docierać rocznie 1 mld metrów sześciennych azerskiego gazu ze złoża Szach Deniz - gazociągiem TAP do greckiego portu Aleksandrupoli, a stamtąd interkonektorem do Bułgarii.

Powinien on zostać otwarty w połowie przyszłego roku. Łącze to jest częścią południowego korytarza gazowego. Da to początek realnej dywersyfikacji dostaw gazu dla Bułgarii.
Umowa o dostawie azerskiego gazu została zawarta na początku tej dekady, lecz dotychczas nie powstała infrastruktura pozwalająca na jego dostarczenie do Bułgarii. Budowa interkonektora o długości 140 km i przepustowości 5,5 mld metrów sześciennych rocznie powinna rozpocząć się w czerwcu - zapewnił bułgarski premier.

Borisow, cytowany przez rządowe służby prasowe, poinformował także, że od początku przyszłego roku azerski operator gazowy SOCAR zacznie inwestować w rozbudowę bułgarskiej sieci gazyfikacji komunalnej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE