ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląsko-dąbrowska "S" przeciwna planom budowy bloku gazowego w Elektrowni Rybnik
28.03.2019r. 16:05

Śląsko-dąbrowska Solidarność sprzeciwia się planom Polskiej Grupy Energetycznej odnośnie budowy 700-megawatowego bloku gazowego w Elektrowni Rybnik. W ocenie związkowców byłoby to sprzeczne z rządowym Programem dla Śląska i interesem gospodarczym regionu.
Wniosek o "pilną interwencję" w tej sprawie Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność skierował do premiera Mateusza Morawieckiego - podało w czwartek biuro prasowe regionalnej "S".

W związkowym stanowisku wskazano m.in., że zapowiedź zarządu PGE dotycząca inwestycji w blok gazowy w Rybniku oznacza w praktyce rezygnację z budowy wysokosprawnego bloku węglowego o podobnych parametrach.

"Rybnicka elektrownia ze względu na swoje położenie w sąsiedztwie kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego stanowi idealne miejsce do ulokowania zapisanych w Programie dla Śląska inwestycji z zakresu nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki węglowej, wysokosprawnej kogeneracji oraz rozbudowy sieci ciepłowniczej. Budowa bloku gazowego w Rybniku przekreśli te ambitne plany" - czytamy w stanowisku adresowanym do szefa rządu.

Plany PGE dotyczące elektrowni w Rybniku związkowcy odbierają jako "kolejny przykład wspierania przez spółki energetyczne będące pod kontrolą Ministerstwa Energii importowanego gazu, kosztem węgla produkowanego w polskich kopalniach".
"Trudno ocenić takie postępowanie inaczej, niż jako celowe działanie na szkodę polskiego interesu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" - napisano w stanowisku. Związkowcy zadeklarowali, że "kontynuacja antywęglowej polityki inwestycyjnej prowadzonej przez PGE w Rybniku spotka się ze stanowczą reakcją związku".

"Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność był inicjatorem powstania Programu dla Śląska i wykorzysta wszelkie dostępne środki, aby wyegzekwować realizacje zapisów tego kluczowego dla przyszłości naszego regionu dokumentu" - konkludują związkowcy.

Jak poinformował 13 marca br. wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek, Grupa planuje m.in. budowę bloków gazowych o mocy 700 megawatów każdy w elektrowniach Dolna Odra i Rybnik. W Dolnej Odrze rozpoczęcie procesu wyboru generalnego wykonawcy planowane jest na drugi kwartał 2019 r., a zakończenie na przełomie tego i przyszłego roku. Uruchomienie dwóch bloków zaplanowano na czwarty kwartał 2023 r. Podobny blok, również o mocy 700 MW, PGE planuje wybudować w Elektrowni Rybnik.

"Oprócz dwóch bloków gazowych w Dolnej Odrze planujemy podobny blok, podobnej klasy w Rybniku. Dążymy wręcz, by to były trzy bloki tej samej klasy, tego samego producenta. Być może zrobimy jeden duży przetarg na trzy bloki, zobaczymy jak to się ułoży pod względem czasowym" - powiedział 13 marca wiceprezes Wasiłek.

KOMENTARZE ( 15 )


Autor: Old Energetycy 28.03.2019r. 20:50
W PGE mają rację idąc w bloki gazowe, bo nie ma koncepcji na małogabarytowe pakietowe reaktory atomowe w co teraz idzie świat w tym Rumunia na bazie amerykańskiej technologii oraz Chiny u siebie, bo w Polsce już brakuje węgla dla energetyki i trzeba do 20 000 000 ton rocznie importować do Polski. A zkąd jedzie i płynie import? Niech sobie Związkowcy sprawdzą bo to całkiem proste. Nikt nie będzie stawiał węglowej elektrowni nawet w Rybniku, do której na starcie brakuje krajowego paliwa na 35-50 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ziomal 28.03.2019r. 21:04
Związkowcy zamiast pisać, że fedrują węgiel, którego już brakuje rocznie ok 18-20 milionów ton w Polsce, powinni jak najszybciej ustalić plan rządowy co w zamian powinno być produkowane w każdym mieście górniczym na Śląsku aby rozkręać inne gałęzie produkcji w technologiach XXI w z czego kraj będzie miał pożytek a i za granicę się sprzeda. Zbudować nowoczesne szkoły aby uczyć własne dzieci i siebie do tych prac gdzie w znacznie lepszych warunkach BHP będzie się pracować jak w bardziej rozwiniętych krajach UE, które z węgla zrezygnowały lub zamkną własne kopalnie. Pomyślcie, kto z dzisiejszej młodzierzy będzie chciał iść do podziemnej pracy w górnictwie? ZA 5-15 lat nie będzie komu pracować w tych kopalniach co jeszcze mają co fedrować a wtedy będą płacze i narzekania oraz masowe zamykania kopalń z braku chętnych do pracy, tam na dole.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bsggornik 28.03.2019r. 21:20
Już pora z tą ciemnotą z pod znaku ,,S,, i wykorzystują tą historycznie zasłużoną markę a teraz
Popychają nas do krajow trzeciego Świata - cwaniaków skończyć.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zyta 28.03.2019r. 22:40
A czy Śląsko-dąbrowska "Solidarność" sprzeciwiała się gdy spółki Skarbu Państwa ( PGE, PGNiG i Enea ) dofinansowywały grubą kasą upadającego bankruta tj. PGG ?!? Czy Śląsko-dąbrowska "S" uważa, że generalnie im się wszystko należy ?!? I to za free ?!?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 29.03.2019r. 07:18
Na szczęście to nie związkowcy podejmują decyzje. Czasy węgla w Polsce nieuchronnie się kończą bo pokłady są coraz głębiej. Związkowcy myślą w perspektywie kilku, kilkunastu lat a nowy blok będzie na wiele więcej.Zupełnie zapominają o kosztach uprawnień do emisji, mówią tylko - sprytnie zresztą - o sprawności bloku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eko 29.03.2019r. 07:35
zaraz zaraz
a czy przypadkiem Rybnik nie jest najbardziej "smogowy". To tak S dba o rodziny i dzieci w Rybniku
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: observer 29.03.2019r. 09:24
A co ma wspólnego smog ze spalaniem węgla w elektrowni konwencjonalnej ???
Pytanie pomocnicze : co to jest "smog" ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: reserver 29.03.2019r. 12:03
smoke-fog
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 29.03.2019r. 08:33
System decyzyjny w energetyce jest skrajnie zły. Mają budować blok węglowy w Ostrołęce, do której będą wozić węgiel z Górnego Śląska, a nie wybudują bloku węglowego w Rybniku na Górnym Śląsku w oparciu węgiel wydobywany na miejscu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 29.03.2019r. 10:18
Gaz jest co prawda o połowę droższy, ale i sprawność o połowę wyższa.Takie są obecne warunki. A sama Solidarność to katolicka organizacja społeczna, która nie spełnia się w roli związku zawodowego, występując szczególnie jako obrońca rządu, albo łamistrajk w stosunku do innych. W przypadku Tesco można było wywalczyć 100 % dodatku, urlop płatny dodatkowy i grafik i tak zapewniający wolne niedziele, a co wywalczyła Solidarność - zero podwyżek i obowiązkowe soboty robocze uniemożliwiające handlowcom zorganizowanie sobie całego weekendu. To przykład związku stworzonego po to, żeby pacyfikować ruchy społeczne, np. poprzez awansowanie liderów. Za komuny historia ruchu związkowego była znienawidzona - teraz warto poczytać, są piękne opracowania. Amerykańskie. Wracając do handlu - dodatek zmianowy i zatrudnienie większej ilości osób na podmiany zmniejszałoby wyciek kapitału za granicę, to mogłoby zaboleć zachodnich pracodawców. Bezkosztowe zamknięcie miejsc pracy w niedziele - rzecz jasna nie. Tu Solidarność działała wbrew interesowi kraju. A już na pewno energetyki, która ma przez to mniejszą sprzedaż.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Myślący 29.03.2019r. 11:23
To może te turbinki gazowe zamontować w elektrociepłowni Pomorzany. My chętnie odstąpimy ten węgiel Śląskowi.
A węgiel do Ostrołęki i tak będzie z Rosji...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 29.03.2019r. 19:02
Mylisz się, Energa podpisała już na dostawy węgla do Ostrołęki list intencyjny z PGG, którego Energa jest akcjonariuszem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Myślący 30.03.2019r. 00:29
No oficjalnie to tak będzie, a jak będzie faktycznie, zobaczymy...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pix 29.03.2019r. 13:01
Dla EC Pomorzany przyszłościowo małogabarytowy pakietowy reaktor atomowy w co teraz idzie świat w tym Rumunia na bazie amerykańskiej technologii oraz Chiny u siebie. nie będzie problemu z odbiorem ciepła i energii elektrycznej. do tego czasu zakład po zakończonej aktualnie realizowanej modernizacji będzie spełniał wymagania i może pracować do 2035
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek 29.03.2019r. 18:14
Ja wiedziałem ze związkowcy z S mają problemy z rozumieniem pewnych rzeczy, ale że aż takie? No ale cóż, jaki związek takie myślenie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE