ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Umowa na unijne wsparcie dla Baltic Pipe podpisana
15.04.2019r. 11:40

Gaz-System podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) umowę na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach instrumentu "Łącząc Europę". Uroczystość podpisania umowy na wsparcie finansowe, którego maksymalna wysokość wynosi blisko 215 mln euro, odbyła się 15 kwietnia 2019 r. w Brukseli.
"Mieliśmy ogromną przyjemność podsumować trzyletnie negocjacje podpisaniem efektywnej, bardzo konkretnej umowy, w ramach której 1/3 środków potrzebnych na sfinansowanie gazociągu bałtyckiego (...) będzie pochodzić ze środków europejskich" - mówił dziennikarzom w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Poza nim w uroczystości podpisania umowy w siedzibie Komisji Europejskiej wzięli udział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, wiceszef MSZ Konrad Szymański, prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień, a także wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz komisarz ds. klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.

Baltic Pipe ma umożliwić przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jego zdolność przesyłowa ma wynosić 10 mld m sześciennych rocznie. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

"To jest coś strategicznie przełomowego, bo nie tylko mamy do czynienia dzisiaj z momentem, w którym możemy powiedzieć, że za trzy lata gazociąg bałtycki powstanie. Dziękuje naszym partnerom duńskim, partnerom norweskim, z którymi dobra, profesjonalna współpraca doprowadziła nas do tego momentu. A to spowoduje, że nasze bezpieczeństwo gazowe będzie w zupełnie innym miejscu niż było 4-5 lat temu za czasów naszych poprzedników. Za czasów naszych poprzedników, kiedy próbowano podpisać umowę z Gazpromem na 25 lat" - mówił premier.

Jak podkreślił, PiS doprowadziło do zupełnie innego podejścia, w którym polityka gazowa oparta jest na innych, nierosyjskich kierunkach dostaw gazu. Wymienił w tym kontekście połączenia gazowe ze Słowacją, Czechami, Niemcami i Litwą, terminal LNG oraz gazociąg bałtycki.

"Komisarz Canete, komisarz Szefczovicz podkreślają, że to również oznacza zwiększenie bezpieczeństwa całej Europy Środkowej, a więc coś, co jest odwrotnością Nord Stream 2" - mówił premier.
Dofinansowanie z instrumentu Łącząc Europę ma zostać przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

O tym, że w budowę połączenia zostanie zainwestowane prawie 215 mln euro, KE poinformowała na początku roku. Listę projektów energetycznych, które otrzymają dofinansowanie unijne, kraje członkowskie zatwierdziły 23 stycznia. Wśród nich znalazł się duńsko-polski projekt.

"Gdy ruszaliśmy z projektem unii energetycznej ponad 4 lata temu, jednym z naszym priorytetów było zapewnienie wyższego bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. To, co osiągnęliśmy przez ostatnie 4 lata, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, również dzięki bliskiej współpracy z Polską, jest niezwykłe" - mówił w czasie uroczystości wiceszef KE.

Zdaniem prezesa GAZ-SYSTEM uzyskanie kolejnego dofinansowania potwierdza, że Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej. "Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny - jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu" - oświadczył Stępień.

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można sprowadzać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie mogło trafiać 16-17 mld m sześc. gazu z kierunków innych niż wschodni.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE