ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG rozważa zakup gazu z Izraela
26.04.2019r. 15:09

PGNiG byłoby zainteresowane gazem z Izraela - stwierdził w rozmowie z agencją Reutersa prezes spółki Piotr Woźniak. To kolejny raz gdy polski potentat gazowy mówi o perspektywach współpracy gazowej z Izraelem - czytamy w BiznesAlert.pl.
Ponad połowa gazu sprzedawanego przez PGNiG pochodzi od rosyjskiego Gazpromu, który jest dostarczany na mocy kontraktu wygasającego w 2022 roku. Koncern podjął już działania na rzecz zmniejszenia zależności od dostaw rosyjskiego gazu, ponieważ nie zamierza przedłużać współpracy z Gazpromem na obecnych warunkach.

PGNiG zapewniło sobie kontrakty długoterminowe na dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych i Kataru. Paliwo będzie odbierane w gazoporcie w Świnoujściu. Spółka zamierza także importować gaz z własnych złóż w Norwegii za pośrednictwem planowanego gazociągu Baltic Pipe.
- Chcemy być spółką na skrzyżowaniu północy z południem i wschodu z zachodem. Potrzebujemy czegoś na południu, czegoś pewnego. Dlatego przyglądamy się wszystkim lokalizacjom na południe od Polski. Tak, interesuje nas Izrael - powiedział prezes Woźniak.

To nie pierwszy raz, gdy prezes PGNiG publicznie mówił o zainteresowaniu koncernu złożami gazu na Morzu Śródziemnym. W lutym 2018 roku podczas wizyty w Libanie nie wykluczył, że kiedyś ,,PGNiG trafi do Libanu bądź Izraela". Ostatnie odkrycia złóż gazu na Morzu Śródziemnym i na wodach Izraela uczyniły ten region atrakcyjnym dla spółek energetycznych, a także europejskich odbiorców gazu. W przeszłości Izrael deklarował gotowość do eksportu gazu do Europy, zapewniając tym samym dodatkowe źródło surowca zmniejszające zależność Starego Kontynentu od paliwa z Rosji. Wciąż brakuje jednak odpowiedniej infrastuktury przesyłowej, aby można było zrealizować te plany - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE