ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szijjarto: Węgry i Słowacja przygotują się na wypadek, gdyby gaz nie docierał przez Ukrainę
26.04.2019r. 16:15

Węgry i Słowacja wspólnie przygotują się na wypadek, gdyby z braku rosyjsko-ukraińskiego porozumienia o dostawach gazu surowiec ten nie docierał od strony Ukrainy - oznajmił w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.
Szijjarto powiedział agencji MTI po rozmowach ze słowackim ministrem gospodarki Peterem Żigą w Pekinie, że nie ma jeszcze porozumienia między Ukrainą i Rosją o transporcie gazu od 1 stycznia 2020 r., może więc łatwo dojść do sytuacji, w której gaz nie będzie docierał przez Ukrainę ani na Węgry, ani na Słowację. "Musimy się na to przygotować" - podkreślił.

Poinformował, że uzgodnił z Żigą, iż przygotowania te będą prowadzone wspólnie. We wrześniu ma powstać grupa robocza z udziałem wszystkich węgierskich i słowackich spółek dostarczających i transportujących gaz oraz nim handlujących, której zadaniem będzie zapewnienie obu krajom bezpiecznych dostaw.

Jedną z możliwości - w ocenie Szijjarto - jest stworzenie południowego szlaku dostaw przez Serbię i Bułgarię, będącego przedłużeniem Tureckiego Potoku, co umożliwiłoby nie tylko zaopatrywanie Węgier, ale też - dzięki węgiersko-słowackiemu interkonektorowi - dostarczanie gazu na Słowację.

"Teraz się przekonujemy, jak dobrą decyzją z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego było zbudowanie węgiersko-słowackiego interkonektora łączącego gazociągi" - oświadczył.
Szijjarto przypomniał, że już wcześniej ustalił z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, że Węgry już w tym roku kupią część gazu potrzebnego na 2020 r., która dotarłaby przez Ukrainę, i zmagazynują ją w zbiornikach. Dodał, że byłoby to rozwiązanie tylko na przyszły rok.

Węgierski minister mówił wcześniej, że zużycie gazu na Węgrzech wynosi około 10 mld metrów sześciennych rocznie, "dlatego w naszym interesie leży podtrzymywanie przewidywalnej, gwarantującej nam bezpieczeństwo współpracy energetycznej z Gazpromem".

Władze Węgier podkreślają konieczność zdywersyfikowania dostaw gazu do swego kraju. Szijjarto wspominał m.in. o szansie wiążącej się z ewentualnym zbudowaniem terminalu gazu skroplonego na wyspie Krk, dostawach z Azerbejdżanu czy z rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym. Na razie nic z tych planów jednak nie wyszło.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cyborg 26.04.2019r. 18:48
"Władze Węgier podkreślają konieczność zdywersyfikowania dostaw gazu do swego kraju. Szijjarto wspominał m.in. o... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE