ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lotos szuka wykonawcy studium wykonalności budowy terminalu LNG w Gdańsku
29.04.2019r. 07:59

Lotos szuka wykonawcy studium wykonalności budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku. W połowie kwietnia rozpisano przetarg w tej sprawie. Spółka jest liderem projektu współfinansowanego z środków Unii Europejskiej - czytamy w BiznesAlert.pl.
To jednak inny projekt niż planowany duży pływający terminal jaki ma powstać także w Gdańsku.

Na stronie spółki napisano, że w połowie kwietnia Grupa Lotos ogłosiła zamówienie, którego przedmiotem jest kompleksowe opracowanie studium wykonalności budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku - bazy przeładunkowej, bunkrowania i dystrybucji LNG do odbiorców końcowych i stacji paliw.

Wartość projektu to 1,74 mln euro. Kwota dofinansowania z instrumentu Unii Europejskiej "Łącząc Europę" wynosi ponad 1 mln euro. W skład konsorcjum odpowiedzialnego za projekt wchodzą Grupa Lotos i Gaz-System.Ta ostatnia jest odpowiedzialna za przeprowadzenie wstępnego studium wykonalności budowy w Gdańsku terminala LNG małej skali - bazy przeładunkowej, bunkrowani i dystrybucji LNG do odbiorców końcowych i stacji paliw.
Spółka podaje, że możliwe pozytywne efekty projektu to m.in.: zapewnienie infrastruktury pozwalającej na wykorzystanie LNG jako paliwa w żegludze morskiej w trójmiejskich portach, należących do sieci TEN-T; rozwinięcie infrastruktury lokalnego magazynowania LNG z możliwością jego wykorzystania zarówno do celów energetycznych, jak i jako paliwa w transporcie morskim i lądowym, w korytarzu TEN-T Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie. To także wreszcie stworzenie lokalnej infrastruktury, umożliwiającej redystrybucję LNG do zastosowania go w elektroenergetyce i ciepłownictwie, na obszarach pozbawionych dostępu do gazu sieciowego w północno-wschodniej Polsce.

Projekt ten jest powiązany z innym, mającym zwiększyć zdolności przeładunkowe terminala LNG w Świnoujściu z 5,0 mld m3 do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie (po regazyfikacji). Przygotowywane obecnie studium wykonalności instalacji w Świnoujściu o dodatkowe pojemności magazynowe i funkcjonalności stwarza realną możliwość stworzenia rynku przeładunku i dystrybucji LNG w Polsce i regionie. Baza LNG w Gdańsku ma umożliwić bezpośredni rozwój rynku LNG w Polsce, tym samym zwiększając zasadność ekonomiczną rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wpjtek 11.05.2019r. 07:16
Jak inny skoro tez jest w nim gaz system. To co duet lotos gaz system konkuruje z gaz system ? Bez sensu...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE