ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom chce cofnięcia decyzji o zamrożeniu aktywów spółki w Luksemburgu i wszczęcia sprawy sądowej przeciwko Naftogazowi
29.04.2019r. 15:32

15 kwietnia Gazprom zwrócił się do sądu w stolicy Luksemburga z wnioskiem o cofnięcie decyzji o zamrożeniu luksemburskich aktywów spółki i wszczęcie sprawy sądowej przeciwko Naftogazowi - czytamy w BiznesAlert.pl.
Jednocześnie rosyjski koncern poinformował, że w lutym 2020 roku sąd apelacyjny w Szwecji zajmie się apelacją w sprawie kontraktu na dostawy gazu na Ukrainę. 15 lutego ukraiński koncern wysłał do największych oddziałów luksemburskich banków oraz Gaz Capital SA informacje o zamrożeniu wszelkich zobowiązań oraz aktywów Gazpromu w Luksemburgu.

W grudniu 2017 roku i lutym 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie podjął decyzję w sprawie sporów między Gazpromem i Naftogazem, dotyczących dostaw gazu na Ukrainę i jego dalszego tranzytu, orzekając na rzecz ukraińskiej spółki. Zobowiązał rosyjski koncern do wypłaty Naftogazowi łącznie 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu, poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie odzyskać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostały policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty Naftogazowi udało się zająć należące do rosyjskiego koncernu aktywa w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Wcześniej zostały zamrożone szwajcarskie aktywa Gazpromu w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG. Według Kommiersanta Naftogaz chciał również doprowadzić do zamrożenia akcji South Stream Transport B.V. (operator gazociągu Turkish Stream), Gazprom Achim B.V., Gazprom EP International B.V., Gazprom Finance B.V., Gazprom Sakhalin Holdings B.V., Blue Stream Pipeline Co. B.V. (operator gazociągu Blue Stream) oraz Gazprom Holding Cooperatie U.A. Obecnie Naftogaz próbuje zająć aktywa Gazpromu w Stanach Zjednoczonych.
Warto odnotować, że Rosjanie próbują odwołać się od decyzji sztokholmskiego arbitrażu. Jak poinformował Gazprom w raporcie rocznym w lutym 2020 roku sąd apelacyjny w Szwecji ma zająć się sprawą decyzji arbitrażu w sprawie dostaw gazu. Pierwotnie miało to nastąpić w październiku 2019 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
RIA Novosti/Prime , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE