ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szacunkowe wyniki PGNiG wyglądają na słabe jakościowo, reakcja może być negatywna
30.04.2019r. 08:35

Szacunkowe wyniki PGNiG za pierwszy kwartał 2019 roku, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się zbieżne z oczekiwaniami, to jednak ich jakość jest relatywnie słaba i mogą być negatywnie odebrane przez giełdowych inwestorów - uważają analitycy.
"Szacunkowe wyniki PGNiG na pierwszy rzut oka wydają się zbieżne lub tylko lekko gorsze od oczekiwań. Spółka pokazała EBITDĘ w wysokości 2,16 mld zł, a my spodziewaliśmy się 2,25 mld zł. Po wejściu głębiej widać jednak, że jakość tych wyników jest relatywnie słaba i reakcja inwestorów na nie może być negatywna" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk.

Analityk DM BOŚ zwraca uwagę na trzy główne elementy.Po pierwsze spółka zaksięgowała tylko -10 mln zł na suchych odwiertach, a DM BOŚ zakładał zapis w wysokości -240 mln zł, czyli podobnie jak w poprzednim kwartale.

"Tak niskie saldo może być większe w kolejnych kwartałach i powróci do poziomów wcześniejszych" - uważa Łukasz Prokopiuk.

Drugi czynnik to wynik na realizacji instrumentów zabezpieczających w wysokości +179 mln zł, podczas gdy przed rokiem wynik był ujemny i wyniósł -169 mln zł. Zdaniem Prokopiuka, trudno liczyć na powtarzalność takiego wyniku na hedgingu w kolejnych kwartałach.

Trzeci czynnik, w segmencie dystrybucji, to saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu, który wyniósł -131 mln zł wobec -177 mln zł rok wcześniej.

"Oczekiwaliśmy, że ta pozycja wyniesie -180 mln zł. To jest też taka pozycja, która powinna się w kolejnych kwartałach odwracać, co oznacza, że obecne małe saldo potem zacznie się zwiększać" - powiedział analityk DM BOŚ.

"Dodatkowo nie wiemy, jaki jest wpływ MSSF 16 na szacunkowe wyniki PGNiG, ale jest prawdopodobne, że podwyższył on EBITDĘ" - dodał Łukasz Prokopiuk.

Szacunkowy skonsolidowany zysk netto PGNiG w I kwartale 2019 r. spadł do 1,06 mld zł z 1,57 mld zł rok wcześniej. Konsensus PAP Biznes zakładał osiągnięcie w pierwszym kwartale 2019 roku 986,9 mln zł zysku netto.
Skonsolidowana EBITDA PGNiG w pierwszym kwartale 2019 roku spadła do 2,16 mld zł z 2,67 mld zł rok wcześniej. Konsensus PAP Biznes zakładał osiągnięcie w pierwszym kwartale 2019 roku 2,063 mld zł.

Skonsolidowany wynik EBIT spadł w pierwszym kwartale 2019 roku do 1,38 mld zł z 2,01 mld zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes zakładał osiągnięcie w pierwszym kwartale 2019 roku 1,36 mld zł.

Skonsolidowane przychody w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosły 14,34 mld zł, podczas gdy rok temu były na poziomie 13,25 mld zł. Konsensus PAP Biznes zakładał osiągnięcie w pierwszym kwartale 2019 roku 14,303 mld zł przychodów.

EBITDA segmentu poszukiwanie i wydobycie spadła w pierwszym kwartale 2019 roku do 1,3 mld zł z 1,38 mld zł rok wcześniej. Na wyniki segmentu największy wpływ miał spadek wolumenu wydobycia ropy naftowej w Norwegii o 17 proc. oraz niższe notowania cen produktów, w tym ceny kwartalnej ropy naftowej Brent w USD/bbl o 6 proc. oraz ceny gazu Rynku Dnia Następnego na TGE o 12 proc. w porównaniu do I kwartału 2018 roku.

EBITDA segmentu obrót i magazynowanie wyniosła -0,07 mld zł w pierwszym kwartale 2019 roku wobec 0,18 mld zł przed rokiem. Na wyniki największy wpływ miał wzrost kosztów pozyskania gazu, głównie na skutek wzrostu 9-miesięcznej średniej ceny ropy naftowej Brent w USD/bbl o 33 proc., spadek ceny gazu na TGE, mającej wpływ na poziom ceny przekazania gazu z wydobycia krajowego do segmentu obrót i magazynowanie, wyższa o 2,5 proc. średnia cena za paliwo gazowe w nowej taryfie detalicznej obowiązującej od 15 lutego 2019 roku oraz 179 mln zł na realizacji instrumentów zabezpieczających objętych rachunkowością zabezpieczeń w wysokości +179 mln zł (w I kwartale 2018 r. -169 mln zł).

EBITDA segmentu dystrybucja spadła w pierwszym kwartale 2019 roku do 0,58 mld zł z 0,76 mld zł rok wcześniej. Największy wpływ miał spadek o 5 proc. taryfy za usługę dystrybucji gazu, obowiązującej od 15 lutego 2019 roku, wyższa średnia temperatura w I kwartale 2019 r. o 2,9 °C rdr, ujemne saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu -131 mln zł w I kwartale 2019 wobec -177 mln zł rok wcześniej.

EBITDA segmentu wytwarzanie nie zmieniła się i wyniosła 0,4 mld zł. Największy wpływ miały niższe przychody ze sprzedaży ciepła o 9 proc. na skutek wzrostu średniej temperatury w I kwartale 2019 r. i niższych wolumenów produkcji ciepła, wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej o 38 proc., będące wynikiem wyższych notowań cen energii elektrycznej oraz wyższe koszty węgla do produkcji.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE