ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Połączenie gazowe Polska - Słowacja wejdzie wkrótce w fazę budowy
24.05.2019r. 14:55

- Spodziewamy się niebawem zakończenia procedury przetargowej. Na przełomie czerwca - lipca spodziewamy się podpisać umowę z wykonawcą, który został już wybrany w drodze procedur zamówień publicznych i jest do tego tego przygotowany - powiedział w Pogórskiej Woli cytowany przez BiznesAlert.pl wiceprezes Gaz - Systemu Artur Zawartko.
- Projekt jest trudny ze względu na geologię i prace ziemne. Jesteśmy jednak na to przygotowani. Chcemy, aby gaz popłynął na Słowację do końca 2021 roku. Wychodzimy wówczas na rynek Europy Południowej. Do Polski będzie można przesłać 5,7 mld m sześc., a ze strony polskiej na Słowację 4,7 mld m sześc. a być może dalej, także na Węgry, i zamknąć w ten sposób Korytarz Północ - Południe - dodał.

- Po stronie słowackiej odcinek jest dłuższy i tam prace już się zaczęły. W Polsce to odcinek do granicy o długości 59 km. Na Słowacji to ponad 100 km. Wszystko idzie zgodnie z haromonogramem - zauważył cytowany przez BiznesAlert.pl Zawartko.

"To bardzo ważny interkonektor, jest od nas na Słowację, co oznacza, że dzięki niemu wychodzimy na rynek Europy południowej" - dodał.
Interkonektor Polska - Słowacja, po naszej stronie liczący ok. 60 km, po słowackiej ponad 100 km, jest dwustronny, co oznacza, że paliwo można tłoczyć z południa na północ i odwrotnie.

Jak wyjaśnił wiceszef Gaz-Systemu, magistralą będzie mogło rocznie przepływać 5,7 mld m sześc. gazu do Polski, z kolei 4,7 mld m sześc. gazu będzie tłoczone na południe, na Słowację i "być może na Węgry, co dopina projekt korytarza Północ - Południe w ramach koncepcji Trójmorza".
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jacenty 27.05.2019r. 09:59
A kto jest wykonawcą polskiego odcinka tego gazociągu ? Mam nadzieję, że nie P(ewna) B(ardzo) G(...a) firma z okolic... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE