ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosyjski minister: we wrześniu chcemy ustalić datę trójstronnych rozmów o gazie
13.06.2019r. 17:23

Rosja i Komisja Europejska uzgodniły, że we wrześniu będą podjęte rozmowy o dacie przeprowadzenia trójstronnego spotkania między Rosją, KE i Ukrainą w sprawie gazu - poinformował w czwartek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.
"Umówiliśmy się, że będziemy omawiać datę kolejnego trójstronnego spotkania - konsultacji Rosja-Ukraina-Komisja Europejska - w drugiej połowie września. Po to, by doczekać się wyników wyborów parlamentarnych na Ukrainie, doczekać się sformowania rządu" - powiedział minister po rozmowach z wiceszefem KE, unijnym komisarzem ds. energii Maroszem Szefczoviczem.

Na spotkaniu z wiceszefem KE Nowak zaznaczył, że Moskwa liczy na "pragmatyczne" stanowisko Kijowa w rozmowach o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2019 roku. Zapewnił, że w stanowisku Rosji w tej sprawie "nie ma żadnej polityki".

Tematem rozmów Szefczovicza i Nowaka jest tranzyt gazu do Unii Europejskiej po 2019 roku, gdy wygasają obecne kontrakty na przesył rosyjskiego surowca przez Ukrainę. Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska chce zapobiec ewentualnemu kryzysowi i zapewnić dostawy do krajów unijnych po 31 grudnia 2019 roku.
Rosja realizuje dwa projekty gazociągów, które mogą posłużyć do przesyłania gazu z ominięciem Ukrainy: Nord Stream 2, prowadzący przez Bałtyk z Rosji do Niemiec oraz Turecki Potok (Turkish Stream) przez Morze Czarne. Choć Moskwa zapowiadała wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę po wygaśnięciu obecnego kontraktu z Kijowem z końcem bieżącego roku, wszystko wskazuje na to, iż Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony w tym terminie.

Przedstawiciele Rosji sygnalizują, że są gotowi utrzymać przesył gazu przez Ukrainę, jeśli zapewnione zostaną pragmatyczne i rynkowe warunki takiej współpracy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE