ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konflikt między USA a Iranem może być groźniejszy dla rynku LNG niż ropy
25.06.2019r. 08:31

Potencjalny konflikt między USA a Iranem może być znacznie bardziej dotkliwy dla rynku LNG niż dla rynku ropy, ponieważ główni importerzy tych surowców są w stanie zgromadzić o wiele więcej zapasów ropy niż skroplonego gazu ziemnego.
Około jednej czwartej światowego LNG przechodzi przez Cieśninę Ormuz, wąski morski przesmyk graniczący z Iranem, przez który wielkie tankowce przewożą około dwudziestu procent dostaw ropy na świecie. Główni importerzy są również gorzej przygotowani na zakłócenia w dostawach LNG, ponieważ posiadają o wiele mniej tego surowca aniżeli ropy.

W przeszłości Teheran zagroził wstrzymaniem dostaw ropy tą istotną trasą. Napięcie w regionie jest bardzo wysokie po groźbie odwetowego uderzenia na Iran po zestrzeleniu bezzałogowego samolotu przez irańskie wojsko. Prezydent USA Donald Trump miał odwołać atak w ostatniej chwili.

Większość dostaw gazu z Kataru trafia do krajów azjatyckich, a Japonia, Korea Południowa i Indie należą do największych importerów LNG. Poziom zapasów i sezonowe zapotrzebowanie mogą również wpływać na zakłócenia na rynkach światowych.
Większość głównych importerów nie gromadzi tak dużo zapasów na gazu, jak na ropy - pod koniec marca Japonia miała wystarczająco dużo LNG, by wystarczyło jej na 19 dni do następnej dostawy, a zapasy ropy mogły wystarczyć Japończykom na 133 dni.

W czwartek ropa Brent podrożała o 4,3 procent, najwięcej od stycznia, po zestrzeleniu amerykańskiego drona ropa kosztuje blisko 65 dolarów za baryłkę. Ceny LNG w Azji, które były najniższe od lat, wzrosły o 1,4 procent.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE