ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd pracuje nad rozporządzeniem ws. wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego
10.07.2019r. 14:17

Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
"Celem prac nad nowym rozporządzeniem jest zwiększenie efektywności mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, które stanowią jeden z dwóch głównych środków przeciwdziałania zakłóceniom w dostawach, (...). Obecnie obowiązujące rozwiązania nie pozwalają operatorom systemów gazowych (przesyłowego oraz dystrybucyjnych) na wykorzystanie ograniczeń w poborze gazu jako skutecznego narzędzia w przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawach tego paliwa" - napisano.

"Zgodnie z planami wprowadzania ograniczeń sporządzonymi przez operatorów na podstawie obowiązujących przepisów, w przypadku ewentualnego wprowadzenia takich ograniczeń możliwe jest jedynie znikome ograniczenie zużycia przez małą liczbę największych odbiorców. W konsekwencji ograniczenia te nie pozwalają na zapewnienie bezpiecznych dostaw gazu ziemnego do odbiorców chronionych, tj. m.in. w gospodarstwach domowych" - dodano.

Zwiększenie efektywności mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego planowane jest poprzez objęcie ograniczeniami w poborze większej grupy odbiorców, tj. wszystkich, którzy nie zostali zakwalifikowani do kategorii odbiorców chronionych; wprowadzenie, notyfikowanej w dniu 19 lutego 2018 r. do Komisji Europejskiej, polskiej definicji "odbiorcy chronionego", który nie podlega ograniczeniom; zdefiniowanie na nowo stopni zasilania oraz zasad ich ustalania; doprecyzowanie sposobu ogłaszania obowiązujących stopni zasilania; wykorzystywanie do określania stopni wartości wyrażanych w jednostkach energii.
Za opracowanie projektu odpowiedzialne jest Ministerstwo Energii.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2019 r.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: prostak 10.07.2019r. 16:12
przecież gaz z gazo portu mamy w bród...
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 10-07-2019r. 18:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE