ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy pozytywnie oceniają wyniki PGNiG za II kw. '19
30.07.2019r. 08:28

Szacunkowa EBITDA grupy PGNiG w drugim kwartale 2019 roku wyniosła 1 mld zł, czyli mniej rdr o 39 proc. i mniej od konsensusu PAP Biznes o 13 proc. Analitycy pozytywnie oceniają wyniki, ale wskazuje jednocześnie, że problemem są niskie ceny gazu, co może utrudnić utrzymanie EBITDA w kolejnych kwartałach. Pozytywnie zaskoczył segment obrotu.
Kamil Kliszcz, DM mBanku: "Wstępne wyniki PGNiG po oczyszczeniu o zdarzenia jednorazowe, o których spółka informuje, są pozytywnym zaskoczeniem - szczególnie, jeśli chodzi o segment sprzedaży i magazynowania, ale także segment wydobycia.

Oczekujemy pozytywnej reakcji rynku, ponieważ obawy o ten kwartał i wyniki obrotu w kolejnych okresach były dość duże, ten raport powinien je złagodzić".

Łukasz Prokopiuk, DM BOŚ: "Raportowana EBITDA jest oczywiście poniżej naszych prognoz, jednak w tej kwocie mieszczą się one-offy - odpisy na aktywach wysokości 240 mln zł, ale i dodatkowo odpisy na zapasach gazu wysokości 152 mln zł. Jeżeli dodamy te pozycje do EBITDA, to mamy ją na poziomie ok. 1,35 mld zł, czyli powyżej naszej prognozy na poziomie 1,2 mld zł. Główna pozytywna niespodzianka to segment obrotu, gdyż spodziewaliśmy się tu wyniku na poziomie minus 200 mln zł. Ze względu na dobre wyniki, podczas sesji możemy zobaczyć pozytywną reakcję na kursie. Problemem fundamentalnym są niskie ceny gazu, które mogą oznaczać, że ten poziom EBITDA będzie nie do utrzymania w kolejnych kwartałach."

DM BDM (Raport poranny): "Na poziomie raportowanym EBITDA wyniosła 1 mld zł, jednak należy brać pod uwagę, że jest obciążona przez odpisy na majątek trwały w segmencie Poszukiwań i Wydobycia (-0,21 mld zł), odpis na zapasy gazu w Obrocie (-0,15 mld zł) oraz mały odpis na aktywa trwałe w jednym z innych segmentów (-0,03 mld zł). Po oczyszczeniu o te zdarzenia EBITDA wyniosłaby 1,39 mld zł vs 1,52 mld zł rok temu. Zakładaliśmy wynik na poziomie 1,13 mld zł. Patrząc na segmenty pozytywnie zaskoczył przede wszystkim wynik w Obrocie - przy oczyszczeniu o odpis na zapasy (i równoczesnym potraktowaniu hedgingu jako standardowej działalności) EBITDA jest bliska break-even, co jest dużym osiągnięciem jak na sezonowość drugiego kwartału i słabe otoczenie (niskie ceny gazu na rynku, wysokie ceny gazu nabywanego na bazie kontraktów powiązanych z ropą)".

Szacunkowy zysk EBITDA grupy PGNiG w drugim kwartale 2019 roku wyniósł 1 mld zł. Wynik był o 39 proc. niższy niż przed rokiem i o 13 proc. niższy niż średnia prognoz analityków zebranych przez PAP Biznes.

Spółka podała, że wynik za drugi kwartał 2019 roku zawierał odpis aktualizujący majątek trwały PGNiG o wartości 240 mln zł.
Grupa szacuje, że zysk operacyjny w drugim kwartale spadł do 0,29 mld zł z 0,97 mld zł przed rokiem, a zysk netto do 0,25 mld zł z 0,7 mld zł.

EBITDA segmentu "Poszukiwanie i Wydobycie" spadła rdr w drugim kwartale o 42 proc. do 0,69 mld zł.

W segmencie "Obrót i Magazynowanie" szacunkowy wynik EBITDA był ujemny i wyniósł minus 0,16 mld zł wobec minus 0,21 mld zł przed rokiem.

Segment dystrybucji wypracował 0,49 mld zł EBITDA, o 21 proc. mniej niż w drugim kwartale 2018 roku.

Dywizja "Wytwarzanie" wypracowała 0,11 mld zł zysku EBITDA wobec 0,07 mld zł rok wcześniej.

Publikacja raportu okresowego spółki za drugi kwartał i pierwsze półrocze 2019 roku zaplanowana jest na 22 sierpnia.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE