ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grecja, Cypr, Izrael i USA popierają budowę gazociągu EMG
09.08.2019r. 13:12

Ministrowie energii Grecji (Kostas Hatzidakis), Cypru (Georgios Lakkotrypis), Izraela (Yuval Steinitz) i zastępca sekretarza stanu ds. zasobów energetycznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Francis Fannon spotkali się w Atenach, by poruszyć tematy dotyczące współpracy w dziedzinie energetyki, potwierdzając jednocześnie ich wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju, stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu we wschodnim regionie Morza Śródziemnego - podaje amerykański Departament Stanu cytowany przez BiznesAlert.pl.
Fannon podkreślił rosnące i namacalne poparcie rządu USA dla ustanowienia ustrukturyzowanego czterostronnego mechanizmu współpracy, który koncentruje się na kwestiach energetycznych. Ministrowie i amerykański sekretarz wskazali kilka istotnych obszarów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym między innymi projekty infrastrukturalne, odnawialne źródła energii i magazynowanie energii, gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych, ochronę środowiska i cyberbezpieczeństwo, zgadzając się jednocześnie na utworzenie grupy roboczej wysokiego szczebla (HLWG), która będzie poświęcona konkretnym projektom energetycznym i zaproponuje sposoby promowania ich realizacji. Ministrowie zgodzili się pracować nad podpisaniem umowy o wspólnym mechanizmie gotowości i reagowania w sytuacjach kryzysowych na morskich operacjach naftowych i gazowych. HLWG będzie regularnie raportować swoje postępy ministrom energii - czytamy w komunikacie.

Uczestnicy spotkania uzgodnili, że będą wspierać niezależność energetyczną swoich krajów i ustanowienie korytarza energetycznego we wschodniej części Morza Śródziemnego, przyczyniając się tym samym do bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej poprzez aktywne promowanie dywersyfikacji źródeł i szlaków importowych. Ponadto ministrowie ponownie wyrazili pełne poparcie i solidarność dla Republiki Cypryjskiej w wydobywaniu i rozwijaniu jej zasobów w wyłącznej strefie ekonomicznej oraz wyrażają zaniepokojenie niedawnymi prowokującymi krokami we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. Stany Zjednoczone potwierdziły również swoje stanowisko, że zasoby ropy i gazu na wyspie powinny być równo dzielone między obiema społecznościami w kontekście ogólnego porozumienia - podaje amerykański Departament Stanu.
Ministrowie wyrazili zdecydowane poparcie dla praw suwerennych państw, aby nie zagrażać pokojowi i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Morzu Egejskim. Potwierdzili też wsparcie dla budowy gazociągu East Med, projektu o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, który będzie stanowić strategiczne połączenie między Europą a Izraelem. Przypomnieli oni, że odpowiednia umowa międzyrządowa została sfinalizowana przez Grecję, Cypr, Izrael i Włochy w grudniu 2018 roku i zatwierdzona przez Komisję Europejską w lutym 2019 roku. Zostanie ona podpisana w najbliższym możliwym terminie przez wszystkie zainteresowane strony - napisał BiznesAlert.pl.
Departament Stanu , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE