ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom zakłada zakończenie sporu z PGNiG do końca roku
16.08.2019r. 05:47

Kommiersant cytuje raport Gazpromu, w którym ten zakłada, że spór arbitrażowy z polskim PGNiG zakończy się przyjęciem nowej formuły cenowej do końca roku. Eksperci cytowani przez gazetę są mniej optymistyczni - czytamy w BiznesAlert.pl.
Gazprom poinformował w raporcie, że trybunał arbitrażowy w Sztokholmie polecił przygotowanie opracowania pozwalającego ustalić nową cenę. Polacy zwrócili się do arbitrażu w 2015 roku z oczekiwaniem rewizji ceny dostaw gazu z Rosji, która w obecnym kształcie jest ich zdaniem zawyżona i nie odpowiada sytuacji na rynku.

W czerwcu 2018 roku trybunał podjął decyzję wstępną, że PGNiG ma prawo oczekiwać obniżki ceny. Kommiersant podaje, że nie było z kolei zgody na zmianę formuły cenowej według oczekiwań Polaków, to znaczy poprzez uniezależnienie jej od indeksu ceny ropy naftowej i związanie z ceną na giełdach gazowych w Europie. Jednakże Gazprom odwołał się od orzeczenia trybunału w październiku 2018 roku.
Paweł Ikkert z kancelarii NAFCO przekonuje, że porozumienie o formule cenowej może zakończyć spór ale wątpi w termin do końca roku. Wskazuje, że trybunał nie uznał w pełni racji żadnej ze stron, a każda z nich może mieć uwagi do propozycji nowej formuły przedstawionej w opracowaniu wspomnianym wyżej.
"Kommiersant" , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE