ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukrtransgaz przygotowuje infrastrukturę na możliwe przerwy dostaw z Rosji
16.08.2019r. 08:53

Ukraiński operator gazociągów przesyłowych Ukrtransgaz zmodernizował część tłoczni by mogły dostarczać gaz na wschód i południe kraju w razie przerwy dostaw z Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.
Gaz słany przez Rosjan do Unii Europejskiej przez Ukrainę pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie w infrastrukturze ukraińskiej. Kontrakt przesyłowy kończy się z końcem 2019 roku, a rząd w Kijowie obawia się, że po jego zakończeniu Rosjanie wykorzystają przerwy dostaw do osiągnięcia celów politycznych.

Ukrtransgaz zapewnia, że jest przygotowany do ewentualnych zakłóceń dostaw i ma wszelkie możliwości techniczne potrzebne do uruchomienia rewersowych dostaw gazu w razie potrzeby. Ukraina skorzystała już z rewersów w 2009 roku, kiedy doszło do zatrzymania dostaw gazu z Rosji.
Rosja chciałaby podpisać z Ukrainą krótkoterminowy kontrakt przesyłowy pozwalający wykorzystywać gazociągi nad Dnieprem do czasu, gdy powstanie infrastruktura ją omijająca - Nord Stream 2 i Turkish Stream. Ten pierwszy gazociąg notuje opóźnienie, a do pełnego wykorzystania jego przepustowości potrzebna jest jeszcze odnoga EUGAL w Niemczech, która będzie gotowa z końcem 2020 roku. Oznacza to, że Rosjanie jeszcze przez jakiś czas nie będą mieli alternatywy do szlaku ukraińskiego.

Ukraina i Komisja Europejska oczekują długoterminowego kontraktu na 10 lat z minimalnym przesyłem w wysokości 60 mld m sześc. gazu rocznie i dodatkowym buforem 30 mld m sześc. Taka umowa musiałaby zostać zawarta zgodnie z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej, przez co budzi zastrzeżenia Gazpromu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE