ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naftogaz liczy, że do końca 2020 roku uda mu się wyegzekwować od Gazpromu zasądzone należności
16.08.2019r. 10:27

Naftogaz oczekuje, że do końca 2020 roku uda mu się wyegzekwować od Gazpromu 3 mld dolarów należności, które zasądził ukraińskiemu koncernowi trybunał arbitrażowy w Sztokholmie - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Moja prognoza jest następująca: do końca przyszłego roku odzyskamy całą sumę, czyli ok. 3 mld dolarów (2,6 mld dolarów wraz z odsetkami - przyp. red.). Odzyskiwanie należności rozpoczniemy w połowie, a zakończymy do końca 2020 roku - stwierdził Jurij Witrenko, dyrektor Naftogazu ds. handlowych, w rozmowie z Ekonomiczeską Prawdą.

Przypomniał, że ukraińskiemu koncernowi udało się zamrozić aktywa Gazpromu w Wielkiej Brytanii oraz Holandii, a także nałożyć ograniczenia na te znajdujące się w Szwajcarii oraz Luksemburgu. Zaznaczył, że Naftogaz próbuje uzyskać osobną decyzję sądu, która umożliwi sprzedaż zamrożonych aktywów.

- Prawo w Wielkiej Brytanii jest skonstruowane tak, że jeżeli wartość zamrożonych aktywów jest współmierna do wysokości roszczeń to z ostatecznym werdyktem sądy czekają do zakończenia apelacji. W Holandii aktywa mogą być sprzedane przez apelacją, ale Gazprom wykorzystał wszystkie prawdy oraz kłamstwa i poinformował, że nie otrzymał powiadomienia o procesie. W rezultacie proces został opóźniony. Wysłuchania rozpoczną się dopiero w grudniu - powiedział Witrenko dodając, że łączna wartość zamrożonych aktywów przekracza wartość 3 mld dolarów.
Zgodnie z tym Gazprom powinien zapłacić Naftogazowi 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie otrzymać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostało policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015.

W grudniu 2017 roku i lutym 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie podjął decyzję w sprawie sporów między Gazpromem i Naftogazem, dotyczących dostaw gazu na Ukrainę i jego dalszego tranzytu, orzekając na rzecz ukraińskiej spółki. Zobowiązał rosyjski koncern do wypłaty Naftogazowi łącznie 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu, poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie odzyskać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostały policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty, Naftogazowi udało się zająć nie tylko wspomniane wcześniej aktywa Gazpromu w Wielkiej Brytanii oraz Holandii, ale również szwajcarskie aktywa rosyjskiego monopolisty w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG. Według Kommiersanta, Naftogaz chciał również doprowadzić do zamrożenia akcji South Stream Transport B.V. (operator gazociągu Turkish Stream), Gazprom Achim B.V., Gazprom EP International B.V., Gazprom Finance B.V., Gazprom Sakhalin Holdings B.V., Blue Stream Pipeline Co. B.V. (operator gazociągu Blue Stream) oraz Gazprom Holding Cooperatie U.A. Obecnie Naftogaz próbuje zająć aktywa Gazpromu w Stanach Zjednoczonych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Ekonomiczeskaja Prawda , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE